searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Sütlü Çikolata Gününde Çikolata Tadında Filmler

Tarih boyunca insanlığın gözde lezzetlerden biri olan çikolatayı sevmeyen kişilere rastlamak oldukça zor. Eski Meksika uygarlıklarından bu yana insanlığın kullanımında olan ve bir dönem para birimi olarak kullanılacak kadar değer verilen bu lezzet ölçülü tüketildiği takdirde sağlığa da oldukça faydalı. Bizlerle uzun zamandır yol arkadaşlığı yapan çikolatanın sanata ve sinemaya da tesir etmesi kaçınılmaz. Gelin hep birlikte odağında çikolata olan filmlere birlikte göz atalım!

 

Hayata Benzer: Forrest Gump

Tom Hanks’in şahane oyunculuğuyla bambaşka bir değer kazanan ve sinema tarihinin en kült filmlerinden biri olarak kabul edilen Forrest Gump, çikolata denilince akla gelen ilk filmlerden biri. Çikolata tarih boyunca kullanıldığı formatlar sayesinde bir metafor olarak kullanılmaya çok uygun bir besin ve Forrest Gump’ta da aslında bir metafor olarak çikolataya rastlıyoruz.

Zeka seviyesindeki gerilik nedeniyle oldukça zorlu bir hayat yaşayan Forrest Gump’ın zamanla imza attığı büyük başarıları konu alan filmde çikolatanın kullanımı da oldukça kritik. Filmin başlangıcında Gump’ı canlandıran Tom Hanks’i elinde bir çikolata kutusuyla görüyoruz. Gump bu sahnede bir durakta oturuyor ve yanında oturan kişiye “Hayat bir kutu çikolata gibidir, içinden ne çıkacağını asla bilemezsin” diyor. Filmin de en unutulmaz repliklerinden biri olan bu replik aslında hem film örüntüsünü hem de hayatı daha iyi anlamada oldukça önemli!

 

Fransız Rüzgârı: Chocolat

Müthiş kadrosuyla daha izlemeden insanları heyecanlandıran Chocolat filminde Juliet Binoche, Alfred Molina ve Johnny Depp gibi çok önemli isimler yer alıyor. Her birinin oyunculuklarıyla ayrı ayrı taçlandırdığı bu filmde küçük bir Fransız kasabasına taşınan ve burada küçük, sevimli bir çikolata dükkanı açan çiftin yarattığı olumlu değişim ve bu olumlu değişimden rahatsız olanlar arasındaki çekişmeyi izliyoruz.

İzleyende çikolata yeme isteği uyandıran bu filmde mutluluğun, pozitifliğin çikolata ile özdeşleştirilmiş olması aslında ona yüklediğimiz anlamı da bir kez daha gösteriyor.

 

Akla İlk O Gelir: Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Çikolata deyince akla gelen ilk filmlerden birinin Charlie’nin Çikolata Fabrikası olduğu kesin. Yine Johnny Depp’in harika oyunculuğuyla taçlandırdığı bu harika filmin çok başarılı bir kitap uyarlaması olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Charlie ailesi ile zor bir şekilde geçinen fakir bir çocuktur. Tüm dünya ve Charlie, esrarengiz ve yıllardır kapalı olan fabrikasını merak etmektedir. Willy Wonka bir gün 5 çikolata ambalajının altına altın biletleri saklar ve bu altın biletleri bulan 5 çocuk hayallerinin ötesinde bir dünyaya doğru yolculuğa çıkarlar.

Charlie dışındaki 4 çocuk yine metaforik olarak çeşitli zafiyetleri temsil ederler ve bu zafiyetleri konusunda uyarılmalarına rağmen yine duramadıkları için fabrikada farklı sonlarla karşılaşırlar. Charlie ise tokgözlü bir çocuktur ve ailesine olan sadakati onu ilgi çekici bir karakter kılar. Willy Wonka ile Charlie arasında gelişen olaylarsa dürüstlüğün ve sadakatin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hatırlatacak cinstendir.

 

İç Isıtan Türde: Les émotifs Anonymes

Fransızların çikolatanın mutluluk veren havasını değerlendirdikleri bir film olarak karşımıza çıkan Les émotifs Anonymes, uluslararası sinemaya da Romantics Anonymous olarak çevrildi. Türkçeye olarak bu filmin ismi gibi. Her ikisi de oldukça utangaç olan Angelique ve patronu Jean Rene birbirlerinin hayatlarının aşkları olduğunun farkındadır ancak bu utanç onların tüm işlerinde önlerine engel çıkartır.


Önerilen diğer filmleri izlerken girebileceğiniz krizleri önlemek için birkaç parça çikolatayı yanınızda bulundurmayı unutmayın.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz