searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Tek Dokunuşla Değişen Sihirli Mutfaklar

‘Açık mutfak mı? Kapalı mutfak mı?’ sorusu tarihe karışıyor! Çünkü artık mutfaklar istendiğinde açık, istendiğinde kapalı olarak tasarlanabilir!

Hemen hemen tüm kültürlerde bir evin kalbi mutfaktır. Ev içinde zamanın ihtiyaçlarına göre en çok değişim yine mutfaklarda yaşanır. Değişen zamanla beraber teknolojik gelişmeler yaşamımızın her noktasında olduğu gibi mutfaklarımıza da yansır. Peki tarih boyunca hem kırsal alanlardaki hem de büyük şehirlerdeki evlerin mutfaklarında nasıl değişimler oldu? Buyurun beraber bakalım!

 

Önce mutfaklar büyüdü!
70- 80'lerde sadece "yemek hazırlığı" işlevini karşılayan küçücük alanlara sıkıştırılan mutfaklar, 90'lar sonrası yaşamı içine alacak şekilde büyümeye başladı. Daha geniş bir yaşam alanı haline gelen mutfaklar sadece yemek yapılan veya yenilen yerler olmaktan çıktı, gün içerisinde vakit geçirilen bir yer haline geldi.

2000’lerde ise 1+1 veya stüdyo daireler hayatlarımıza girdi. Ev metrekareleri düşmüş olsa da mutfağın hayatımızdaki yeri büyüdü. Küçülen yaşam alanlarında, akıllı çözümlerle yenilikçi yaklaşımlar yerini aldı.

Özellikle 1+1 dairelerde salonlara açılan mutfaklar, teknolojik dokunuşlarla çok daha konforlu hale geldi. Kokuyu engelleyen güçlü aspiratörler, kullanışlı ve estetik mutfak cihazları yaşamı kolaylaştırdı.

Bununla beraber büyük dairelerde de mutfağın fonksiyonu değişmedi. İçinde yemek köşesi olan mutfaklar hem pişirmeyi hem de vakit geçirmeyi daha konforlu hale getiren ada tezgahlarla beraber konforlu bir yaşam alanı sundu.

Finans Şehir’de çekildi.

Sadece mutfakların boyutları değil, dolapların tasarımları da değişti. Bazen daha yalın çizgiler bazen de otantik/klasik çizgiler popüler oldu. Bazen ev tipine göre mutfak alanı küçülse de mekanizmaları nedeniyle dolaplarının kapasiteleri büyüdü. Başta da dediğimiz gibi değişimin en büyüğü mutfakta yaşandı.

Yine de yaklaşık 30 yıldır, mutfak dekorasyonunun en tartışmalı konularından biri şu oldu: Açık mutfak mı? Kapalı mutfak mı?

Her şey o kadar hızlı değişiyor ki! Siz bu yazıyı okurken, mutfaklarla ilgili yepyeni bir trend gelişiyor. Artık mutfaklar hem fonksiyonel hem estetik olmalı hem de en önemlisi zamanın ruhuna uymalı.

İhtiyaca göre yaşam mekanıyla bütünleşen ve istenildiğinde izole bir hale gelebilen mutfaklardan söz ediyoruz. Evlerin dört duvardan ibaret olmaması gibi bir gerçek var artık. Değişen koşullara göre mekanların farklı kullanım alanlarına dönüşebilmesi, esnek olması gerekiyor.

Koku ve sesin geçişine engel olacak cam bölücülerle izole edilmiş bir mutfak hayal edin. Hafif, ince kesitli, yerden tavana kadar ve kolayca açıp kapanabilen bölücüler bunlar. Bu sistemlerle mekân içinde mekân yaratabilirsiniz!

Bazen cam bölücü kısmi olup kısmen şeffaf mobilyalar kullanılarak da mekân ayrıştırılabilir. Hem mutfak hem salon tarafından kullanabilen bu dolap sistemi fonksiyonel bir duvar aynı zamanda.

Mutfak mekânın yaşam alanıyla bütünleşmesi, mutfak dolap tasarımlarının çizgisini de değiştiriyor diyebiliriz. Salonun bir devamı duygusunu destekleyecek şekilde, geçmişin "vitrin" dolapları çok daha iddialı bir şekilde geri dönüyor ama bu sefer salonda değil mutfaklarda.

 

Sürgülü kapılar
Mutfak ve salonları ayıracak bir diğer sihirli dokunuş ise sürgülü kapılar… Eğer iki yaşam alanını yeri geldiğinde birbirinden tamamen soyutlamak istiyorsanız, sürgülü kapılar kullanmak akıllıca bir çözüm olabilir. Sürgülü yapılar, bireysel bölgeleri vurgulamanıza ve ev ısı ve koklama atmosferi oluşturmanıza olanak sağlar.

Shoji sanatı ile mutfağınızı ve salonunuzu ayırın!
Geleneksel Japon ahşap el sanatı olan Shoji Asanoha Kumiko, çivi kullanmadan ahşap parçaları birleştiren hassas ve sofistike bir el sanatıdır. Shōji ise Japon mimarisinde, geleneksel olarak kullanılan bir kapı, pencere veya oda bölücüdür. Çok hafiftirler ve kolaylıkla taşınırlar. Dekorasyona rustik bir hava katarlar. Bu sebeple mutfağınızı ve salonunuzu bu şık dokunuşla ayırmak çok keyifli bir fikir olabilir.

Özetleyecek olursak ‘yaşama daha çok yer açma, yaşamın temel fonksiyonlarından biri olan yemek yemeyi merkeze alma, böylece insanı merkeze alma’ olarak açıklayabiliriz mutfakların yeni hallerini…
Şimdi biz soralım. Sizce açık mutfak mı? Kapalı mutfak mı?
Live in Sinpaş Instagram hesabımızdaki mutfak postumuzda yorumlarınızı bekliyoruz.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz