searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Tohumları Hazırlayın: Ekim Ayı Geldi

Kocaman bir tarla, küçük bir bahçe, balkon veya mutfakta güneş alan bir köşe… Kendi yiyeceklerinizi yetiştirmenin verdiği mutluluk paha biçilemez… Toprakla ilgilenmenin rahatlatıcı etkisi, doğal ve çok daha lezzetli ürünler yetiştirebilmek ve daha nicesi… Üstelik bahçeniz olmasa dahi pek çok ürünü güneş gören bir yerde, saksılarda veya daha önce bahsettiğimiz permakültür prensiplerine dayalı topraksız tarım sistemleriyle yetiştirebilirsiniz. Buraya kadar sizi toprakla haşır neşir olmaya ikna edebildiysek öncelikle daha önce yazmış olduğumuz ‘Permakültür Nedir? Yaşam Alanlarında Nasıl Yapılır?’ başlıklı yazımızı okumaya davet edelim!

Bu yazımızda yer alan hidroponik ve akuaponik sistemler, toprak dahi olmayan yerlerde ve dar alanlarda tarım yapmanıza yardımcı olan sistemlerdir. Eğer yeni şeyler keşfetmeyi seviyorsanız kendinize ayırabileceğiniz küçük bir alan varsa bu sistemleri deneyebilirsiniz.

Ekim ayı tarım takviminde neler var?

Artık havaların soğumaya başlamasıyla beraber donlar başlayacağından yazlık sebze ve meyveler tamamen hasat edilir. Hasat bittikten sonra tarlalar, bahçeler temizlenir ve bitki atıkları yakılır. Toprak gübrelenir veya kompost ile beslendikten sonra sürülür. Kışlık sebzeler için toprak hazırsa, ekime başlanır.

Ekim ayında hangi tohumlar ekilir?

Ekim ayında bakla, ıspanak, enginar, fındık turpu, brokoli, dereotu, maydanoz, nane, semizotu, taze soğan gibi ürünleri ekleyebilirsiniz.

 
 

Aromatik bitkilerle balkon bostanı nasıl yapılır?

Özellikle fesleğen, roka, nane, maydanoz, biberiye gibi pek çok bitkiyi balkonda veya evinizin güneş gören bir noktasında yetiştirmek oldukça kolaydır. Hatta uygun ortam sağlandığında domates, salatalık, biber gibi yaz sebzelerini de yetiştirebilirsiniz. Peki balkonda veya evin içerisinde aromatik bitki bostanı nasıl yapılır? İşte bu sorunun cevabını sizler için yanıtladık.

Öncelikle doğru toprağı hazırlamak çok önemlidir. Taze baharat, sebze veya meyve yetiştirecekseniz torf ve steril toprak karışımını kullanmanızı öneririz. Steril toprak hazırlamak için öncelikle park gibi bir yerden veya bir bahçeden toprak alın ve fırın tepsisine yayın. 120 derece fırında 30 dakika fırınlayıp bu toprağı torf ile karıştırın. Ardından tohumlarınızı ekip işleme başlayabilirsiniz!

Atalık tohum nerede bulunur?

Pek çok yerden tohum satın alabilirsiniz ama gerçek atalık tohum bulabilmek biraz daha zordur. Atalık tohum arıyorsanız, önce Facebook’ta yer alan Tohum Takas Ağı isimli gruba üye olup oradaki üyelerden destek alabilirsiniz. Ayrıca organik tarım yapan üreticilerle veya kendi köyünüzde tarım yapan tanıdığınız çiftçilerle iletişime geçerek onlardan tohum temin edebilirsiniz.

Sıra geldi ekim anına!

Kullanacağınız tohumlar hazırsa, ekim işlemini iki farklı yöntemle yapabilirsiniz. İlk yöntem oldukça basit: Tohumları saksının üzerine veya ekip yapacağınız alana serpiştirin. İkinci yöntem ise önce küçük bir toprakta filizlenmeye bırakın ardından büyüyeceği bahçeye veya saksıya alın. Filizlendirme işlemi için küçük bir bardak, yumurta kutusu, tuvalet kâğıdı rulosu ile hazırlanmış küçük saksılar gibi pek çok malzemeyi kullanabilirsiniz.

BONUS: Eğer balkon veya pencere önü bostanı hazırlayacaksanız, daha önce yazmış olduğumuz ‘Pencere Önü Bostanında En Çok Yapılan Hatalar’ yazımızı okuyarak yapacağınız olası hataları engelleyebilirsiniz.

tags Etiketler: ekim, tohum, bahçe

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz