searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Türkiye'nin Dört Bir Yanında Çekilmiş Yerli Filmler

İzlediğimiz filmler bizi hiç gitmediğimiz, görmek istediğimiz yerlerde bir yolculuğa çıkarır. Özel mekanlar içine sığdırılan çarpıcı hikayeler ile birleştiğinde ortaya muhteşem bir film çıkar. Bazen bu filmlerde karşılaştığımız muhteşem manzaralar içimizde o coğrafyaları gezip görme heyecanı yaratır.

Bu içeriğimizde sizin için ülkemizin dört bir yanında, eşsiz coğrafyalarda çekilmiş yerli filmlerden bir seçki hazırladık.

Dilerseniz “Başrolde Şehirlerin Olduğu Filmler” içeriğimizi de buradan inceleyebilirsiniz

Aşk Tesadüfleri Sever (2011) / ANKARA

Yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın 2011 yapımı Aşk Tesadüfleri Sever filminin başrollerinde Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin oynuyor. Filmde, doğumlarından itibaren çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca yolları Ankara’da kesişen, 2010 yılında İstanbul’da tanışan Özgür ve Deniz’in aşkını izliyoruz. Ankara’nın birbirinden güzel sokaklarında bizi duygusal bir gezintiye çıkaran Aşk Tesadüfleri Sever, ikilinin geçmiş hayatlarından kareleri izlerken bizi bir yandan da Türkiye’nin 70’li, 80’li, 90’lı yıllarında bir nostalji turuna çıkarıyor.

Ankara’nın sokaklarını ve kendine has atmosferini seviyor ya da merak ediyorsanız bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

Babam ve Oğlum (2005) / İZMİR

Çağan Irmak tarafından yönetilen Babam ve Oğlum, 2005 yılında sinemaseverlerle buluştu. Fikret Kuşkan’ı Ege'deki çiftliklerinden gazetecilik okumak için ayrılan, daha sonra babasının evine dönen Sadık rolünde izlediğimiz film, mekan kullanımıyla oldukça dikkat çekiyor. Filmde gördüğümüz Arnavut kaldırımları, taş sokaklarıyla Seferihisar, ağaçlarla çevrilmiş yollarıyla Ayvalık, bize görsel bir şölen sunuyor.

Bu duygu yüklü muhteşem yapımı izlerken yanınızda bol bol mendil bulundurmanızı öneriyoruz!

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) / OSMANİYE

Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkân Şoray'ın oynadığı, 1977 tarihli film, Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Film, İstanbullu kamyon şoförü İlyas (Kadir İnanır) ve kendi halinde yaşayan güzel Asya'nın (Türkan Şoray) karşılaşması ve aşık olması ile başlıyor, aşk ve sevgi kavramlarını sorguluyor. Selvi Boylum Al Yazmalım filmi Osmaniye’de dönemin kentsel ve peyzajına ilişkin harika detayları da izleyiciyle buluşturuyor. Henüz izlemediyseniz mutlaka listenize almanızı tavsiye ediyoruz!

Yozgat Blues (2013) / YOZGAT

Yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun'un yaptığı Yozgat Blues 2013 yılında Yozgat’ta çekildi.

Filmde, aldıklarI bir iş teklifi sonrasında Yozgat'a taşınan müzik öğretmeni Yavuz rolünü Ercan Kesal üstleniyor. Öğrencisi rolünde izlediğimiz Ayşe Damgacı ise Neşe rolüne hayat veriyor. Film, hayatlarının önemli bir dönüm noktasına adım atmak üzere olan Yavuz ve Neşe’yi odağına alıyor. Yaptıkları müzik türüyle bu yeni şehirde kimsenin ilgisini çekemeyen ikilinin, müziklerini Yozgat şehrine sevdirme çabalarını konu alan Türkiye - Almanya ortak yapımı film birçok ulusal ve uluslararası ödül kazandı. Özellikle yeni dönem Türk sinemasına meraklıysanız Yozgat Blues’u mutlaka izlemesiniz.

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) / KIRIKKALE

Cannes Film Festivali Büyük Ödülü’nü kazanan Nuri Bilge Ceylan filmi Bir Zamanlar Anadolu’da, 2011 yılında vizyona girdi. Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde çekilen film, bizi İç Anadolu’nun eşsiz coğrafyasında bir suç hikayesi çerçevesinde 2 saatlik bir yolculuğunda davet ediyor ve her karesinde Anadolu’da olduğunuzu hissettiriyor.

Başrollerini Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel'in paylaştığı film, bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikâyesini konu alıyor.

Türk sinemasının mihenk taşları arasında kabul edilen bu Nuri Bilge Ceylan filmini mutlaka izlemelisiniz.

Sonbahar (2008) / ARTVİN

Özcan Alper tarafından yönetilen Sonbahar’ın başrolünde Onur Saylak’ın dikkat çekici performansını izliyoruz. Filmde 22 yaşında girdiği cezaevinden 12 yıl sonra geçirdiği ağır hastalık sebebiyle serbest bırakılan ve annesiyle vedalaşmak için köyüne dönen Yusuf’un hikayesi anlatılıyor. Yusuf’un çocukluğu ve gençliğini geçirdiği Artvin’in Hopa ilçesinde bir dağ köyünde geçen film, seyirciyi Karadeniz’in nefes kesici güzellikteki coğrafyasıyla buluşturuyor.

Ulusal ve uluslararası festivallerde birçok kategoride ödül almış, eleştirmenler tarafından büyük övgüler alan, Türk sinemasının kült yapımlarından kabul edilen oldukça çarpıcı bir hikayeye sahip Sonbahar’ı izlemenizi öneririz.

Vizontele (2001) / VAN

“Zeki Müren de bizi görecek mi?” Repliğiyle akıllara kazınan Vizontele bir döneme damgasını vurdu. Yılmaz Erdoğan’ın kaleme aldığı film, yenilikçi çekim teknikleriyle 1980’li yılların Van’ını, şehrin en dikkat çekici manzaralarını bize muhteşem bir şekilde yansıtıyor.

2001 yılında gösterime giren, Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak tarafından yönetilen filmde, Yılmaz Erdoğan’ı - Deli Emin, Demet Akbağ’ı Sıti Ana, Altan Erkekli’yi Nazmi, Cem Yılmaz’ı ise unutulmaz karakter Fikri rolüyle izliyoruz. Film, en büyük eğlence kaynağı yazlık sineması olan bir kasabaya televizyonun gelmesiyle birlikte gerçekleşen olayları konu alıyor. Bu yer yer neşeli yer yer hüzünlü dönem filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Eyvah Eyvah (2010) / ÇANAKKALE

Trakya'nın bir köyünde ninesi ve dedesiyle büyüyen Hüseyin’in İki büyük aşkı vardır: klarnet çalmak ve köyün hemşiresi Müjgan. Hiç beklemediği bir olay sonrası köyünden İstanbul'a yolu düşen Hüseyin’in hikayesinin anlatıldığı filmin başrollerinde Hüseyin rolünde Ata Demirer’i ve Firuzan rolünde ise Demet Akbağ’ı izliyoruz. Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Geyikli’de geçen bu kahkaha tufanı filmi mutlaka izlemelisiniz!

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü (2006) / BURSA

Yönetmenliğini Ezel Akay üstlendiği Bursa’da çekilen Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü 2006 yılında vizyona girdi. Geleneksel gölge oyununun meşhur karakterlerinin bilinen en sade hikâyesinin beyaz perdeye taşındığı filmin başrollerinde Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk yer alıyor.

Sözünü sakınmayan Karagöz ile uyanık Hacivat’ın bir cami inşaatında bir araya gelmeleriyle başlayan filmde Osmanlı’nın ilk dönemlerine ilişkin keyifli tarihi göndermeler de bulunuyor. İzlemekten keyfi alacağınız bu yapımı mutlaka film listenize eklemelisiniz!

Kibar Feyzo (1978) / HATAY

Türk sinemasının unutulmaz filmleri arasında yer alan Kibar Feyzo, usta yönetmen Atıf Yılmaz tarafından 1978 yılında çekildi. Filmin başrollerinde Feyzo rolünde Kemal Sunal, Maho Ağa rolünde Şener Şen, Gülo rolünde ise Müjde Ar karşımıza çıkıyor. Film Feyzo’nun askerden döndükten sonra Gülo’ya talip olmasıyla başlıyor, köyde Gülo’ya başka talipler de olduğu için açıkgözlü babasının başlık parasını açık arttırmaya koymasıyla hareketleniyor. Feyzo, kazandığı açık artırma bedelini ödemek için kente gidip çalışmaya başladıktan sonra kentten her dönüşünde köylülere artık şehirde ağalık düzeninin olmadığını anlatıyor. Başlık parasının kalktığını söylüyor ve köylüler ağaya karşı birlik olup cephe oluşturuyor. Filmde döneme ilişkin zekice toplumsal göndermeler yer alıyor ve bu da Kibar Feyzo’yu zamansız bir klasiğe dönüştürüyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin Harran Köyü'nde çekilmiş bu klasik yapımı izlemediyseniz mutlaka izleyin!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz