searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Yeni Başlayanlar İçin Turşu Kurma Teknikleri

Siz de mahallenizdeki turşucunun önünden her geçişinizde dayanamayıp içeri girip, çeşit çeşit turşuyla eve dönenlerden misiniz? Çoğu yemeğimizin vazgeçilmez eşlikçileri olan turşular, sofralarımızın olmazsa olmazlarından diyebiliriz. Bağışıklığı güçlendiren, vücut direncini artıran, kan şekerini dengeleyen turşunun faydaları da lezzeti kadar zengin.

Turşu çoğu zaman yemek kültürümüzün damak tadımızla ilişkilendirdiğimiz bir tarafında da olsa, aslında yaygın yiyecek saklama yöntemlerinden biri. Mevsiminde aldığımız sebze ve meyveleri turşu yaparak yıl içinde, uzun bir süreçte tüketebiliyoruz.

Her mevsim olan sebzelerle dilediğiniz turşuyu kurabilirsiniz, ancak sonbaharla birlikte kurulan turşular serinleyen havaların yardımıyla daha uzun süre muhafaza edilebilir. Bu yüzden mevsimi de gelmişken; salatalık, domates, lahana gibi klasik lezzetlerle kendi turşularınızı kurmaya başlayabilirsiniz.

EVDE TURŞUNUZU KENDİNİZ KURUN
Öncelikle sebzelerinizi bütün ya da dilimli şekilde hazırlayın. Uygun büyüklükte bir kavanozun içine aralık kalmayacak şekilde dizin. Kereviz sapı, dereotu gibi esanslı otlar eklemeniz, turşunuza hoş bir aroma verecektir. Damak zevkinize göre araya limon dilimleri de koyabilirsiniz. Kavanozunuzu doldurduktan sonra sebzelerin suyun içinde oynamaması için üzerine bir taş koyun ve salamuranızı hazırlamaya geçin.

1 litre suya yaklaşık 50 gram tuz gelecek şekilde salamuranızı hazırlayabilirsiniz. Turşu kraliçesi olarak bilinen Begüm Atakan, Yeşilişt’e verdiği bir röportajında mutlaka ama mutlaka katkısız, iyot içermeyen tuz kullanılması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: ‘Turşu kurarken en dikkat edilecek noktalardan biri de bütün malzemelerin salamura içinde kalması. Bu yüzden kavanozunuzu mümkün olduğu kadar sıkıca doldurun. Bu biraz el alır ama yine de turşulama süreci için önemlidir. Eğer baharat kullanacaksanız, kavanozunuzu doldururken en alta yerleştirin. Böylece salamura eklenince yüzeye çıkmazlar. Sebzelerin ve baharatların yüzeye çıkması, oksijenle temas etmesi turşudaki bozulmaların en önemli sebeplerinden biridir.’

Salamura ile sıkıca doldurduğunuz turşunuzun ağzını kapatıp 18-20 derecelik, serin bir yerde beklemeye bırakın. Sıcaklık arttıkça turşunun fermantasyon süreci de hızlanır, bu yüzden oda sıcaklığında hazırlanan turşular 1 hafta, 10 gün gibi bir sürede yenilecek hale gelirler. Ancak fermantasyon sürecinin yavaş gerçekleşmesi, turşunuzun lezzetini katlayacaktır, unutmayın. Hazır olan kavanozları içinden yiyeceğiniz kadar turşu aldıktan sonra buzdolabında saklamanız, turşunuzun ömrünü artırır.

Bu temel teknikle her çeşit sebzenin turşusunu kurmak mümkün. Hadi, önce pazara, sonra kışlık hazırlıklara başlamak için mutfağa! Afiyet olsun.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz