searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

2022 Dekorasyon Trendleri

*Boulevard Çankaya’da çekildi.

Pandeminin 2. senesini de geride bırakırken, artık evlerimizin sıradan bir yaşam alanından çok daha fazlası olduğunu iyi biliyoruz. Zamanımızın büyük bir kısmını, geçirdiğimiz evlerimiz çoğu zaman enerjimizin ana kaynağı oluyor. Hatta pek çok insan için artık evler ofis, imalathane, yaratıcılık merkezi veya spor salonu haline geldi. Evlerimizin ve özümüze dönüp onunla baş başa kalmanın en büyük öğreti olarak yanımıza kaldığı 2021 yılına veda edip 2022’ye yepyeni umutlarla bir giriş yaparken; 2022 yılında bizleri bekleyen dekorasyon trendlerini sizlerle paylaşmak istedik. Keyifle okumanız dileğiyle!

 

Nötr Renk Paleti

2022 her şeyiyle tam bir doğa yılı olacak diyebiliriz! Yeni yılla beraber iddialı ve canlı renkler yerini nötr ve toprak tonlarına bırakacak. Bizi doğayla daha da yakınlaştıracak bu tonlar, iç mekanlarda geçirdiğimiz uzun vakitleri daha huzurlu bir zaman dilimine dönüştürecek. Bu geçişin en önemli sebeplerinden biri, uzun süre yüksek kontrast ve canlı renkler arasında vakit geçirmenin çok daha zor olması şeklinde açıklanabilir. Eğer bu sene evinizin duvarlarını yenilemek istiyorsanız bej, beyaz, boz kahvesi ve gri gibi hafif tonlara göz atabilirsiniz.

 

Esnek Alanlar

Tek bir kullanım alanı olan mekanlar artık tarihe karışıyor. Yani salonlar sadece salon olarak kalmayacak diyebiliriz. Odaların ve mobilyaların dönüşebildiği, küçük yaşam alanlarının dahi daha işlevsel hale geldiği bir dekorasyon anlayışı 2022 ve sonrasına hâkim olacak. Örneğin oturma odası aynı zamanda misafir odası olabilecek, bazen de bebeğiniz için bir oyun odasına dönüşecek. Bu sebeple özellikle mobilyalarda çok yönlü tasarımlar, esnek ve birden farklı amaca hizmet edebilen ürünler 2022’de gündemde olacak.

 

Minimalizm

Son yılların en popüler akımlarından biri olan minimalizm, 2022’de de etkisini sürdürmeye devam edecek. Özellikle dekorasyon ve mobilyalarda minimalist çizgiler ağırlıklı olacak. Sadelik ve ihtiyaç duyulduğu kadarına sahip olmaktan yana olan minimalizm ile mekanların yaşanılabilirliği artacak.

Düşünsenize, bundan 20-30 sene önce pek çoğumuzun evlerinde hem oturma odası hem de misafirlerin ağırlandığı ve hiç kullanılmayan salonlar vardı. Hem gündelik servis takımları hem misafir takımları… Artık bu bakış açısı eskisi kadar kuvvetli olmasa da neredeyse tamamen modasının geçeceğini de söyleyebiliriz. 2022 ile beraber, herkesin ihtiyacı olan kadarıyla yaşamını sürdürdüğü, eşyaların geniş yer kaplayıp alanları daralttığı mekanları unutuyoruz. Artık sahip olduğumuz her şey, sadece ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar…

 

Doğayla Uyum İçinde Yaşamak

2020 başında pandemiyle beraber hayatımız elbette çok değişti. Dışarıda doğayla iç içe vakit geçirmeye duyduğumuz özlem, yaşam alanlarımızdaki doğal dokunuşlara zemin hazırladı diyebiliriz. İşte bu özlem ile 2022 yılı itibariyle doğayla uyumlu dekorasyon ögeleri çok daha popüler olacak. Ev veya balkon içerisinde küçük bostanlar, banyolardan mutfaklara kadar pek çok alanda yetiştirilen bitkiler, doğal malzemelerle hazırlanmış ham aksesuarlar… Bu dokunuşlar evlerin havasını değiştirmekle kalmayacak, bizlerin de havasını değiştirecek.

 

Sürdürülebilir ve Organik Malzemeler

Bir önceki maddede de açıkladığımız gibi pandemi sonrasında doğayla aramızdaki bağ kuvvetlendi. ‘Biyofili’ olarak da bilinen; insan benliği ve diğer yaşayan sistemler arasında içgüdüsel bir bağ olduğunu öne süren bakış açısı artık yaşam alanlarımızda da hâkim olacak. Hatta 2022 ve sonrası için dekorasyon da dahil olmak üzere pek çok alanda bu felsefeyle karşılaşacağız.

Mobilyalarda veya yaşam alanlarımızda kullandığımız diğer yapı malzemelerinde olabildiğince doğal, sürdürülebilir fikirler öncelikli olacak. Özellikle geri dönüştürülmüş ürünler, ikinci el mobilyalar ve aksesuarlar çok popüler olacak diyebiliriz.

Keten, pamuk, tuğla, seramik, kil gibi doğal dokular bizleri sadece doğayla yakınlaştırmakla kalmayacak; aynı zamanlarda yaşam alanlarını daha sıcak bir hale getirecek.

 

Antikalar ve Tasarruf

Y kuşağının ve Z kuşağının ikinci el pazarlara olan ilgisinin çok daha yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Ama büyüyen iklim kriziyle beraber daha da bilinçlenen bu iki kuşak, artık gereğinden fazla tüketmek yerine ikinci el eşyalarla tasarruf yapmaya odaklanacak. Gereksiz alışveriş sadece maddi israfa değil, gereğinden fazla plastik, su tüketilmesi demek. Aynı zamanda o ürünün hammaddesinden üretim ve dağıtım aşamalarına kadar bıraktığı karbon ayak izini de hatırlatmak isteriz.

Tam da bu sebeple, semtlerinize yakın bölgelerdeki ikinci el pazarlarına veya garaj satışlarına katılabilirsiniz. İkinci el ürün alıp satabileceğiniz online uygulamaları kullanabilirsiniz.

Özellikle antika pazarları sadece eski ve şık eşyalar almanıza değil, hikayesi olan eşyaları keşfetmenizi ve o hikayeleri birinci ağızdan dinlemenizi sağlayacak!

 

2022 Pantone – Very Peri

Pantone’nin 2022 rengi Very Peri, oldukça dinamik ve canlı bir renk. Mavinin en mutlu ve sıcak tonu olarak tanımlanan bu renk, yaratıcı ruhunuzu canlandıracak ve merak uyandıracak çok güçlü bir seçenek. Yaşam alanlarınızda kontrast yaratacak bu rengi pembenin tonlarıyla, beyazla veya mavi tonlarıyla kullanabilirsiniz.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz