searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Atma Kullan: Doğal Kumaş, Boyama

Ispanak yapraklarınız eskisi kadar taze değilse, lahana yapraklarınız buruşmaya başladıysa, sebzeleriniz ezilmiş veya hafiften çürümeye başladıysa onları atmak yerine çok daha eğlenceli bir yöntemle dönüştürebilirsiniz: Doğal Kumaş Boyama!

Evet yanlış duymadınız, sebze & meyvelerinizle veya onların kabuklarıyla, kumaşlarınızı ve eskimiş kıyafetlerinizi boyayarak onlara yeniden hayat verebilirsiniz. Üstelik kendinizi ‘eco-friendly’ bir tasarımcı gibi hissedecek ve motive olacaksınız!

Doğal malzemelerle kumaş boyamak için karmaşık malzemelere veya teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Birkaç malzeme, evinizde uygun bir boşluk, birkaç eski kıyafet veya renklendirmeye hazır yeni kumaşlarla dönüşüme hazır olun. Sadece eski kıyafetlerinizi dönüştürmek için değil, kendinize ve sevdiklerinize hediye olarak şal, fular, toka, masa örtüsü, runner, peçete gibi pek çok tasarım hazırlayıp hediye edebilirsiniz. Hazırsanız, önce temel renkleri öğrenerek başlayalım!

 

Hangi renkleri nasıl elde ederiz?

Doğanın sunduğu zenginlik sayesinde pek çok rengi sebze ve meyvelerden elde etmek mümkün! Kırmızı ve pembe tonları için pancar kabukları ve avokado kabukları ile çekirdeği, mor tonları için kırmızı lahana ve böğürtlen, turuncu ve sarı tonları için soğan kabukları ve havuç, yeşil tonları için ıspanak, kereviz sapları, fesleğen ve havuç sapları… Zamanla kendinizi bu renklerle sınırlamak yerine, farklı renkleri de keşfetmeye ve deneme/yanılma yoluyla bu işi daha eğlenceli hale getirmeye hazır olacaksınız.

İhtiyacımız olan malzemeler neler?
Kullanacağınız meyve & sebzeler
Tencereler
Boyamaya hazır kumaşlar veya eski kıyafetler
Su
Tuz
Kumaş sabitleyici
Süzgeç


Kumaş boyama nasıl yapılır?

Kumaş boyama maceramıza öncelikle kullanacağımız boyaları hazırlayarak başlıyoruz. Bunun için hangi renkleri hazırlamak istiyorsanız, her birinden en az bir büyük bardak dolusu olacak şekilde sebze/meyveye ihtiyacınız olacak. Kullanacağınız malzemeyi bir tencereye alıp 2 katı kadar su ekledikten sonra kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Su kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte en az 1 saat, boya rengi suya tamamen geçene kadar kaynatın. Kullanacağınız her bir rengi farklı tencerelerde benzer şekilde hazırlayın ve ocaktan alıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Tamamen soğuduktan sonra süzgeç yardımıyla süzüp kavanozlara ayırın. Şimdi sıra kumaşları hazırlamakta!

 

Boyama öncesi kumaşlarınızı hazırlayın

Boyalar hazırsa, kumaşları da boyama işlemine başlamadan önce tamamen hazır hale getirmeliyiz. Öncelikle kumaşlarda toz, kir vs. olmadığından tamamen emin olmalıyız. Eğer varsa kumaşlarınızı yıkadıktan sonra kurutma makinesinde kurutmanız ve tüy toplayıcı ile temizlemeniz faydalı olacaktır.

Ardından boyanın kumaş üzerinde kalıcı hale gelmesini sağlamak için kumaş sabitleme işlemini yapmanız gerekir. Bunu dilerseniz hazır satılan kumaş sabitleyicilerle, dilerseniz de doğal bir karışımla yapabilirsiniz. Eğer doğal karışım kullanmak isterseniz, ¼ su bardağı tuz ve 4 su bardağı suyu kaynatın. Ardından kumaşınızı ekleyip 1 saat beraber kaynatın ve soğuk suda durulayıp iyice süzün.

 

Artık boyama işlemine hazırsınız

Her şey hazır, artık boyama işlemine başlayabilirsiniz! Hazırladığınız oda sıcaklığındaki boyaları tencereye alın, kumaşınızı ekleyin ve orta ateşte kaynatmaya başlayın. İstediğiniz renk tonuna göre 15 ile 45 dakika arasında kaynatın. Her yerinin eşit renk alması için ara ara bir kepçe veya sopa yardımıyla karıştırın. Eğer çok güçlü bir renk almasını istiyorsanız, ocaktan alıp 1 gece boyunca bekletin. Eğer o kadar güçlü bir renge ihtiyacınız yoksa, 45 dakikanın sonunda ocaktan alıp kumaşınızı soğuması için kenara alın. Biraz soğuduktan sonra iyice süzüp ılık suda sabunsuz bir şekilde yıkayıp durulayın ve güneşte kuruması için asın. Bundan sonrası için giysilerinizi bir veya iki hafta sabunla yıkamamanız gerekir. Bu sürenin sonunda temizlemek istediğinizde elinizle ve yumuşak & doğal içerikli bir sabunla yıkayabilirsiniz.

Püf noktası: Hayvansal kumaşlar (yün vb.) bitkisel kumaşlara göre boyayı çok daha kolay emer. Pamuk gibi bitkisel kumaşlar ise rengi çok daha zor emeceğinden solgun görünebilir, bu sebeple boyanın içinde daha uzun süre bekletmenizi öneririz.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz