searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Doğal Temizlik, Doğal Malzeme

Çoğumuz sağlıklı beslenme konusunda çok hassasız ve iyi şeyler yiyebilmek için hem emek hem de zaman harcıyoruz. Peki sağlığımız için bunca emeği gösterdikten sonra neden o yemekleri hazırladığımız mutfağımızı temizlemek için ağır ve sert kimyasallar kullanalım?

Mutfağınızı temizlerken aslında hem mutfağı hem de yiyeceklerinizi kirletebilecek kötü kimyasallar kullanmadan temizlik yapmanın pek çok yolu var. Hem de bu yöntemlerin, marketten hazır temizlik malzemeleri satın almaktan çok daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz! Eğer sizi buraya kadar doğal malzemelerle temizlik yapmaya ikna edebildiysek, buyurun başlayalım.

Lekelerde ve ağır kokularda limon suyu kullanın
Limon içerisinde yüksek asit içeren ve temizlik malzemelerinde çok sık kullanılan bir meyvedir. Sadece yemeklere lezzet katmakla kalmayan limon aynı zamanda iyi bir koku yok edici ve leke çıkarıcıdır. Yağlı yiyecek lekelerine uygulayabileceğiniz gibi balık vb. ağır koku bırakan yemeklerden sonra tavalarınızı, tabaklarınızı ve ellerinizi limonla ovabilirsiniz.

Narenciye ile mikrodalga & fırın temizliği
Fırın ve mikrodalga gibi elektronik eşyaların temizlenmesi ve onların üzerinde kurumuş inatçı lekeler hep gözümüzde büyür. Ama ağır kimyasallar, özellikle iyi durulanmadığında bizim için çok tehlikeli bir hale gelebilir. Bu yüzden özellikle bu tarz pişirme araçlarında doğal malzemeleri kullanmak en sağlıklı çözümdür.

Peki nasıl yapacağız? Narenciyeleri su dolu bir kapla beraber fırının veya mikrodalganın içine yerleştirin. En yüksek ısı seviyesinde yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın ve tüm yağların aktığını göreceksiniz. Fırın soğuduktan sonra, yağlar tekrar donmadan, fısfıs yardımıyla su sıkarak temizleyebilirsiniz.

Yanmış tavalar için karbonat ve sirke
Güzel bir et veya balık pişirdiniz ama pişirirken tavanın dibi biraz yandı ve zorlu lekeler kaldı. Hepimizin kâbusu bu değil mi? Kabartma tozu ve sirke bir araya geldiğinde, en zorlu lekelerin bile çözüldüğünü göreceksiniz. Lekenin üzerine sirke, karbonat ve biraz kaynar su döküp birkaç saat bekletin. Ardından lekeler kolaylıkla çıkacaktır.

Tıkanan lavabolar için karbonat, sirke ve kaynar su
Lavaboya kaçan yemek parçaları, sebze artıkları veya donmuş yağ… Marketlerde satılan ağır kimyasal ‘lavabo aç’ ürünleriyle temizlemek çok kolay ama bu ürünler çok yüksek kimyasal içerdiğinden elinizle temas ettiğinde dahi ciddi zarar verebilir. Böyle bir risk almak yerine karbonat, sirke ve kaynar su yardımıyla kendi doğal lavabo açıcınızı hazırlayabilirsiniz. Lavaboya yarım fincan karbonat, çeyrek fincan sirke ve biraz kaynar su dökün. Lavabonuzun güzelce temizlendiğini göreceksiniz.

Karbonatı temizlikte kullanabileceğiniz diğer tüyolarımız için “Karbonatı Evde Nasıl Kullanabilirsiniz?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 
 

Metal yüzeyleri temizlemek için ketçap kullanın
Sizin için şaşırtıcı olabilir ama ketçabın metal yüzeyler için etkili bir temizleyici olduğunu söyleyebiliriz! Bakır, pirinç veya paslanmaz çelik yüzeyleri biraz ketçap ile ovun. Böylelikle yüzeylerdeki kararmalar gidecek ve tekrar parlak bir hal alacaktır.

Ocaklardaki yağ lekelerini yine yağ ile çıkarın
Çivi çiviyi söker deyiminin karşılığı olarak, yağ lekelerini yine bitkisel yağ kullanarak çıkarabilirsiniz. Ocaktaki yağları çıkarmak için kâğıt havluya biraz yağ koyup temizlemeye başlayın. Ardından limon suyu ve sirke gibi asidik bir malzemeyle üzerinden geçin. Yağların kolayca çıktığını görebilirsiniz. Ayrıca yine lavabodaki kirleri çıkartmak için, tuz kullanmak da iyi bir tercih olacaktır.

Buzdolabı kokusunu engellemek için aktif kömür
Buzdolabının içi temiz olsa da bazen çok kötü bir koku olabilir. Bunun önüne geçmek için biraz aktif kömürü buzdolabınızın arka kısmına yerleştirin. Aktif kömür buzdolabında yer alan tüm kötü kokuları emecektir.

Cam ürünler için vazgeçilmezimiz sirke
Sirke doğal temizlik malzemelerinin kraliçesi diyebiliriz. Pek çok amaçla kullanabileceğimiz bu doğal malzemeyi temiz bir bezle beraber cam ürünleri silmekte de kullanabiliriz. Böylelikle hem ürünlerdeki bakterileri engelleyebilirsiniz hem de sirke ve antibakteriyel temizlik bezi yardımıyla cam ürünlerde parmak izi kalmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca sirke ile kahve makinelerinizi nasıl temizleyeceğinizi ve ev eşyalarını sirke ile temizlemenin püf noktalarını paylaştığımız eski yazılarımıza da göz atabilirsiniz!

tags Etiketler: doğal, temizlik, sirke, karbonat

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz