searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Balkon Bahçeciliğine Giriş

 

Sebzeyi meyveyi dalından yemek gibisi yok!

Şehirde yaşayanların en çok özlemini çektiği şeylerden biri de bu, bahçede kendi gıdalarını yetiştirmek. Ama içeriklerimizde sık sık tekrarladığımız gibi, eğer küçük bir balkonunuz varsa hazırladığınız köşelerde evinizin içinde de kendi yeşilliklerinizi, bazı sebze ve meyveleri kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Balkonunuz yoksa eğer pencere önüne ya da evin uygun yerlerine yerleştirdiğiniz saksılar bile yeterli!

 

Evinizde kendinize bir balkon bahçesi kurmak istiyor ama nerden başlayacağınızı bilemiyorsanız, hazırladığımız bu rehber tam size göre!

EVDE BAHÇECİLİK İÇİN NEYE İHTİYACIM VAR?

- SAKSI

Öncelikle yetiştireceğiniz bitkinin köklenme alanı ihtiyacına göre doğru derinlikte saksılara ihtiyacınız olacak. Örneğin yeşillikler ve mikro yeşillikler ya da çilek için derinliği çok fazla olmayan, mutfak tezgahınızın yanında bile muhafaza edebileceğiniz saksılar yeterli olacaktır. Hatta dilerseniz uzun dikdörtgen saksılardan alıp benzer bakım ihtiyaçlarına sahip yeşillikleri bir arada bile yetiştirebilirsiniz.

Eğer havuç, domates gibi sebzeler yetiştirmek istiyorsanız derinliği olan saksılar uygun seçim olacak, çünkü bu sebzelerin köklenme ihtiyaçları daha fazla ve toprak içinde alana ihtiyaçları var. Bunun için büyük çuvalları bile saksı olarak kullanabilirsiniz.

- TOPRAK

Toprak bitkinin temel besin kaynağı, bu yüzden zengin bir karışım olması önemli. Elbette bahçe toprağı ya da önceki bitkilerinizden kalma toprakları kullanabilirsiniz. Ancak diğer bitkilerden gelebilecek hastalıkları ve parazitleri ev bahçenize taşımak istemiyorsanız steril toprakla başlamak en iyi tercih.

- NEM-SU

Düşük nem, özellikle ısıtma sistemlerinin aktif olduğu kış aylarında, hemen her sebze, meyve ve yeşillik için zorlayıcı bir durumdur. Eğer evdeki ortamınızda bitkiler için yeterli nem olmadığını düşünüyorsanız bir sprey şişesiyle düzenli olarak balkon bahçenize su püskürterek sebzelerinizin sağlıklı büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Toprağın kurumaması, nemli ve canlı olması bahçeniz için önemli ve gerekli. Bunun için uzun ve dar boyunlu sulama kapları toprakta gereken bölgeyi sulayabilmeniz için oldukça kullanışlı olacak.

- HAVALANDIRMA

İyi havalandırma; bahçenizde zararlılar, küf ve mantar gibi bitki hastalıklarını önlemek konusunda etkilidir. Eğer sebze meyveler balkonda ise muhtemelen havalandırmaları da yeterlidir. Ancak İç mekanda ise düzenli olarak evi havalandırmanızda, hatta bir fan ile düşük ayarda bahçenizde hava sirkülasyonu yaratmanızda fayda var.

NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

Evde yetiştirilmesi kolay sebze, meyve ve yeşilliklerle işe koyulmak, başlangıç için en uygun seçenek. Ve küçük bir dipnot: Meyveler her zaman sebzelerden daha yavaş büyür ve daha fazla ilgi gerektirir.

Bu sebze, meyve ve yeşillikler sıcaklık ihtiyaçlarına göre 3 grupta toplanabilir:

1 - Soğuğa dayanıklı sebzeler: Roka, pancar, turp, havuç, mikro yeşiller, ıspanak, su teresi, genel olarak salatada kullanılan yeşillikler
2 - Otlar: Kekik, nane, biberiye, adaçayı
3 - Sıcak seven sebze-meyveler: Domates, çilek, biber, limon ağacı

- BAKIM

Yeterli ışık aldıkları, iyi havalandıkları ve topraklarının yeterince nemli olup olmadığı konusunda bahçenizi günlük olarak kontrol etmelisiniz. Bir süre gözlemleyip ihtiyaçlarını anladıktan sonra gerekiyorsa yerlerini değiştirmelisiniz.

Domates gibi bazı sebzelerin, özellikle yeterince rüzgar ve hava almıyorlarsa, tozlaşma konusunda yardıma ihtiyaçları olabilir. Bu durumda çiçeklerde polen gördüğünüzde parmak ucunuzla diğer çiçeklere dağıtmanız işe yarayabilir.

- GÜBRELEME

Besleyici olması için toprağı aşağıdaki sıklıklarda düzenli olarak gübrelemeniz önemli:

Grup 1 için: Ayda 1
Grup 2 için: Ayda 2
Grup 3 için: 2 haftada 1

- HASAT

Kök sebzeleri ve yeşillikleri, yenilebilecek büyüklüğe eriştikten sonra istediğiniz zaman hasat edip tüketebilirsiniz. Yeşillikler siz kesip aldıktan sonra yeniden büyümeye devam edecekler.

Otları da tıpkı yeşilliklerde olduğu gibi, ihtiyacınız olduğu kadar kullanıp yeniden büyümeye bırakabilirsiniz.

Meyvelerin hasat zamanı ise olgunlaşmaya başladıktan sonraki aydınlık ve ışık durumuna göre değişebiliyor. Bu süre her zaman internette ya da tohum paketleri üzerinde yazan kadar olmayabilir. Mevcut koşullara göre gözlemleyip zamanı geldiğini düşündüğünüzde meyvelerinizi toplayabilirsiniz.

NE ZAMAN BAŞLAMALIYIM?

İstediğiniz zaman!

Doğal ışık yazın daha fazla olacak diye bir şey söz konusu değil. Hem kışın taze salata yeşilliklerinin elinizin altında olması da harika olabilir!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz