searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Bitkisel Süt Nedir? Nasıl Yapılır?

Son yıllarda sadece vegan beslenenler değil, omnivor beslenen bireyler de bitkisel süt çeşitlerini tercih etmektedir. Peki bunun sebebini hiç merak etmiş miydiniz? Hayvansal sütlere kıyasla bitkisel sütler daha sürdürülebilir gıdalardır. Örneğin 1 litre inek sütünün üretimi için 1016 litre suya ihtiyaç duyulurken, badem sütü için 384 litre su harcanır. Özellikle vegan süt çeşitlerini marketten hazır almak yerine; yerel üreticilerden satın aldığınız badem, yulaf, fındık gibi malzemelerle bir araya getirerek hazırladığınızda, karbon ayak izinizin de minimuma ineceğini söyleyebiliriz.

Tüm bu çevresel faktörlerin yanı sıra, laktoz intoleransı olanlar için bitkisel sütler daha rahat sindirilir ve evde hazırlaması çok kolaydır.
Fındık, badem, kaju, yulaf, pirinç, ceviz, soya, Hindistan cevizi gibi pek çok gıdadan hazırlayabileceğiniz bitkisel sütleri, içerek tüketebileceğiniz gibi farklı tariflerde de kullanabilirsiniz.

Bitkisel Sütlerin Ekolojik Faydaları Nelerdir?
2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre; sadece süt ve süt ürünleri üretiminin sera gazlarına olan olumsuz etkisinin, bitkilerden üretilen sütlere kıyasla 3 kat fazla olduğu tahmin edilmiştir. Ayrıca hayvansal gıda üretiminin durdurulması halinde önümüzdeki 100 yıl içinde karbondioksit salınımının 221 milyar ton azalması öngörülmektedir.

 

Bitkisel Sütler Sağlıklı Mıdır?
Bitkisel sütlerin besin değerleri, hazırlanan gıdaya göre değişmektedir. Bitkisel süt çeşitlerinden en yüksek besin değerine sahip olanlar ise soya ve yulaf sütleridir. Örneğin yulaf sütü, özellikle lif açısından çok zengindir. Bir porsiyon yulaf sütü 2 gram lif içerir. Yulaf sütü bağırsak parazitlerinin temizlenmesine, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine ve cildin yenilenmesine yardımcı olur.

 

Yulaf Sütü Tarifi

Malzemeler:

6 yemek kaşığı yulaf

4 bardak su

Yapılışı:

Yulafı ve suyu cam bir şişeye veya kavanoza ekleyin. Üzerinde beyaz bir sıvı oluşana kadar karıştırın ve bir saat bekletin. Ardından mutfak robotunda pürüzsüz bir kıvam alana kadar çekip süzgeç yardımıyla süzün. Süzüldükten sonra ortaya çıkan sıvı, yani yulaf sütünüz hazır. Daha koyu kıvamlı bir içecek tercih ediyorsanız yulaf miktarını artırabilir, daha hafif bir içecek elde etmek istiyorsanız biraz daha su ilave edebilirsiniz.

Not: Dilerseniz tatlandırmak için bal veya Hindistan cevizi şekeri ekleyebilirsiniz.

Diğer vegan sütleri yaparken de benzer bir yol izleyebilirsiniz. Önceden badem, fındık gibi yemişlerinizi ıslatıp kabuklarını soyduktan sonra blenderdan geçirip üzerine su ekleyerek ve tekrar süzerek sütünüzü hazırlayabilirsiniz.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz