searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Sanatsal Aktiviteler

Ünlü filozof ve yazar Arthur Schopenhauer, "Her çocuk bir bakıma bir dahi ve her dahi bir bakıma bir çocuktur." demiştir. Çocukların içinde bir yerlerde, dışarı çıkarılmayı bekleyen dahileri, sanatçıları uyandırmak için onlara uygun bir ortam yaratmak çok önemlidir.
Online eğitim süreciyle arkadaşlarından ayrı kalan çocuklar için evde oyun oynarken keyif alabilecekleri aktiviteler üretmekte zorlanıyorsanız, hazırladığımız aktivitelerle çok eğleneceğinize eminiz! Üstelik hazırladığımız aktiviteler, çocuklarınızın kendilerini keşfetmelerine ve el becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

 

1- Kendi hazırladığınız seramik hamuruyla resim yapın!
Çocuklar yeni malzemelere dokunmayı ve keşfetmeyi çok severler! Onlar için yepyeni bir resim yapma deneyimi sunacak olan seramik hamurunu, evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Üstelik hazırlarken mutfağınızda her zaman bulunan malzemeleri kullanabilirsiniz. Hazırladığınız hamurları renklendirmek için pasta malzemeleri satan dükkanlarda kolaylıkla bulabileceğiniz gıda boyalarını tercih edebileceğiniz gibi zararsız her türlü boyayı da kullanabilirsiniz.
Hazırladığınız bu hamurla resim kağıtları üzerinde daha önce çizdiğiniz desenleri doldurarak resim yapabileceğiniz gibi çocuklarınızın sevdiği karakterlerin heykellerini yaptığı bir oyun da oynayabilirsiniz.

Pişirilmeden hazırlanan tuz seramiği tarifi:
2 çay bardağı un
1 çay bardağı tuz
1 çay bardağı su
1- 2 damla sıvı yağ
Dilediğiniz renklerde gıda boyası
Geniş bir kap

Geniş bir kap içinde un, tuz ve sıvı yağı karıştırın. Suyu azar azar ilave edip hamur kıvamına getirin. Kıvam aldıktan sonra dilediğiniz kadar parçaya bölüp dilediğiniz renklerde gıda boyalarını ekleyerek hamurları renklendirin. Kulak memesi kıvamında ve ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğurun. Eğer elinize yapışıyorsa, çok az daha un ekleyebilirsiniz.

2- Yumurta kartonlarından tavşan yapın!
Boyama, çizme, kesme, kalıp çıkartma gibi aktiviteler; çocuklarda çifte koordinasyon, ince motor, öz denetim, özgüven ve bağ kurma gelişimi için çok önemlidir. Etkinliğin sonunda ise kendi elleriyle yeni bir ürün ortaya koyan çocuklar hem çok mutlu olur hem de kendilerine daha çok güvenirler. Çocuklarınızla beraber yumurta kutularından tavşanlar hazırlarken, bu tarz atıkların geri dönüşümüyle ilgili farkındalık oluşmasını da sağlayabilirsiniz. Yumurta kutularından her bir yumurta haznesini keserek ve boyayarak yapacağınız bu tavşanları hazırlamak çok da eğlenceli olacaktır! Ortaya çıkan bu sevimli tavşanları, evinizin en güzel köşesinde sergileyerek çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz.

 

3- Parkta oynarken birlikte topladığınız taşları boyayın!
Çocukların eşyaları, duvarları ve objeleri boyamayı çok sevdiklerini biliyoruz! Yaz tatilinde sahil kenarında topladığınız çakıl taşlarını veya parkta oynarken keşfettiğiniz farklı şekillere sahip taşları boyarken onun hayal gücüne bir kez daha şaşıracaksınız! Üstelik boyadığınız bu taşları arkadaşlarına, öğretmenlerine ve aile büyüklerine hediye etme fikri çocuklarınızı çok daha fazla heyecanlandıracaktır.

 

4- Birlikte resim çizin!
Joseph Joubert’in dediği gibi “Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır”. Tam da bu sebepten birlikte vakit geçirebileceğiniz küçük bir sanat-çizim köşesi çocuğunuzun çizim konusunda iştahını kabartacaktır. Birlikte çizim yapmaya başlamadan aile albümlerini düzenleyip fotoğraf üzerine sohbet edebilirsiniz. Ardından da fotoğraflara bakarak oradaki yüzleri çizmeyi deneyebilirsiniz.
Bir diğer alternatif de birlikte ‘en sevdiklerim’ çizimleri yapmak! En sevdiğiniz elbiseler, yiyecekler, oyuncaklar, karakterler… Çocuğunuzun beğenilerini keşfetmek ve onun kendini ifade etmesi için harika bir aktivite olacaktır!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz