searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Kum ve su: Tükenmeyen Oyuncak

Kumsalda oyun oynayan çocukları izlediniz mi hiç? Ya da kendi çocukluğunuzdan kumsal anılarınızı hatırlıyor musunuz? Hiç sıkılmadan, saatlerce oynanan oyunlardan biridir...
Yaz mevsiminin o keyifli günlerinde, kum ve su kadar basit ama asla tükenmeyen büyülü bir oyuncak haline gelir sahiller…
Üstelik kumla oynamak çocukların gelişimi için de önemlidir.

Sadece kumda oynamak değil, herhangi bir açık hava etkinliğinden önce çocuklarınızın güvenliği ve sağlığı için çeşitli önlemler almak gerekir. Oynamaya başlamadan önce aşağıda sizin için hazırladığımız önlemleri alarak oyun keyfini daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Çocuklarla Açık Hava Aktivitelerinden Önce Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?
1- Eğer bir plajda veya parkta oyun oynayacaksanız, bulunduğunuz bölgenin temizliğine dikkat edin.
2- Sahildeki kumun nereden alındığını öğrenmeye çalışın. Öğütülmüş kireçtaşı veya kristal silikadan oluşan kumlardan kaçının. Doğal kum olan plajları tercih etmeye özen gösterin.
3- Eğer kendi kum kabınız varsa, kullanmadığınız zamanlarda böceklerden veya hayvanlardan korumak için üzerini kapalı tutun.
4- Islak kumlar, parazitler ve kıl kurtları için üreme alanı oluşturur. Bu yüzden ıslak kumları uzun süre kullanmayın. Bir kere oynadıktan sonra atın.
5- Çocuklarınızın kumda oynadıktan sonra ellerini yıkamaya özen gösterin.
6- Özellikle güneşli havalarda açık hava aktiviteleri sırasında güneş sürmeyi unutmayın.

Kumla Oynamanın Çocuk Gelişimi İçin Faydaları Nelerdir?
1- İnce motor becerilerinin gelişimine katkıda bulunur.
2- El ve göz koordinasyonunu yani, çocukların izlediği eylemleri gerçekleştirebilme becerisini geliştirir.
3- Kumu farklı şekillere dönüştürmek, yaratıcılığı ve hayal gücünü besler. Özellikle farklı türlerde kumlar kullanmak çok faydalı olacaktır. (Farklı renkler, ıslak kum, kuru kum vb.)
4- Kuma desenler çizmek için çatal, oyun küreği, kalem veya tahta parçası gibi objeler kullanmak; nesneleri hissetmesine ve dokunma duyusunun gelişimine fayda sağlar.
5- Oynarken farklı çocuklarla iletişim kurmaları birlikte çalışma, paylaşma ve iletişim becerilerini geliştirir.

Kumda Oyun Alternatifleri
Kum Kovası
Sahil kenarında bir kumsalda veya geniş bir kum havuzunun içerisine sığ bir kova yerleştirip içerisini farklı malzemelerle ve kumla doldurun. Plastik şişeler, ölçü kapları, oyuncaklar, kepçeler, şişe kapakları, çatallar veya tırmıklar…

Kum Köpüğü
Çocukların duyusal gelişimi için mükemmel bir oyundur. 3 su bardağı kum ile tıraş köpüğünü karıştırın ve kıvam alana kadar tıraş köpüğü ekleyin. Kıvamını aldıktan sonra oyunun tadını çıkartmaya hazır olun!

İnşaat Alanı
Kumda resim yapmak en eğlenceli oyunlardan biridir! İki farklı küçük su şişesinin ağzında kum ince bir şekilde akacak kadar delik açın. Ardından içlerini farklı renklerde kumlarla doldurun. Temiz bir zemin üzerinde veya büyük bir beyaz karton üzerinde resim yapabilirsiniz.

Kumda Yazma
Kum ile yazı yazmak, dil becerilerini geliştirir. Düz bir zemine kum tabakasını yayıp yaş grubuna göre harf, sayı ve kelimeler yazarak oyun oynayabilirsiniz.

Kumda Resim
Sığ bir kovayı kumla doldurun veya geniş bir kumluk alanda kumların üzerine küçük taşlar, kamyon, buldozer gibi oyuncaklar ekleyerek hayali bir inşaat alanı yaratın!

Çocuklarınız kumla oynamak istediğinde, büyükşehirlerde doğal kum içeren sahiller ve parklar bulmak zor olsa da balkonunuzda veya evinizin uygun bir alanında küçük bir kum havuzu oluşturabilirsiniz. Şehrin ortasında kumsal keyfini sunan projelerimiz Boulevard Çankaya ve Marina Ankara’yı keşfederek, çocuklarınız için dört mevsim keyifli bir yaşam alanı sunabilirsiniz.

Marina Ankara’da çekildi.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz