searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Devlet Tiyatrolarından Sezonun Sevilen Oyunları

Uzun süredir evlerimizde daha fazla vakit geçirdik ve sanatsal-kültürel ihtiyaçlarımızı dijital ortamlardan gidermeye çalıştık. Ancak tüm kısıtlamaların yanı sıra, bu sezonun başından beri devlet tiyatrosu oyunları oynanmaya devam ediyor. Gerekli tüm önlemler çerçevesinde tiyatro severler sanatla buluşuyor. Bu süreçte farklı olarak tiyatro biletinizi satın alırken e-devlet üzerinden alabileceğiniz Hayat Eve Sığar (HES) kodunu kullanmanız gerekiyor, hepsi bu.

Öyleyse gelin, hep birlikte Devlet Tiyatroları’ndan sezonun sevilen oyunlarına hep birlikte göz atalım!

1. GIDION’UN DÜĞÜMÜ / ANKARA DT

Eğitim sisteminin çarpıcı bir şekilde irdelendiği Gidion'un Düğümü oyununda, bir birey yetiştirme sorumluluğunu bir anne ve bir öğretmeni karşı karşıya getirerek seyirciye aktarıyor. Adalet, sanat, farkındalık ve suçluluk duygusu üzerinden bizi gerçeklerle yüzleştiriyor. İzleyiciler tarafından beğeniyle karşılanan oyun 1 perde ve 1 saat 15 dakika sürüyor. Oyunda Corryn karakterine Meltem Baytok, Heather karakterine ise Ebru Nil Aydın hayat veriyor.

2. ANNA KARENINA / ANKARA DT

Rus klasiklerinden Tolstoy’un Anna Karenina kitabından uyarlanan oyun, sınıfsal kirlenme ile çöken toplumsal sistemleri konu alıyor. 2017 yılından beri sahnelenen, toplumsal kuralların ve birey olmanın sorgulandığı oyun 2 perdeden oluşuyor ve 1 saat 30 dakika sürüyor. Anna Karenina’yı Aslı Artuk, Levin karakterini ise Caner Kadir Gezener canlandırıyor. Klasikler arasında yer alan ve övgüyle bahsedilen bu oyunu mutlaka izlemelisiniz!

3. HER ŞEY YOLUNDAYMIŞ GİBİ / İSTANBUL DT

Amerikalı yazar Neil LaBute’un modern zaman ikili ilişkileri üzerine çarpıcı yaklaşımlarla kaleme aldığı üç kısa öykü Ölüler Diyarı, Bir Mutluluk Anı ve Karmakarışık bir araya gelerek Her Şey Yolundaymış Gibi başlığıyla tiyatro severlerle buluşuyor. Karmaşık insan ruhunun ikili ilişkilerdeki akıl almaz yansımalarını gözler önüne seren Her Şey Yolundaymış Gibi’de, yaşadıkları ilişkinin sorumluluğunu almaktan kaçan çiftlerin büyük bir hesaplaşmasını sahneye taşıyor. 1 perdelik oyun 1 saat 20 dakika sürüyor. Ölüler Diyarı’ndaki karakterleri Demet Ergün ve Oğuzhan Erdoğan, Bir Mutluluk Anı’ndaki karakterleri Türkü Deyiş Çınar ve Berk Sezenler, 3. oyun olan Karmakarışık’taki karakterleri ise Esra Akbaş ile Kerim Altınbaşak canlandırıyor. Farklı kurgusuyla dikkat çeken bu oyunu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

4. JOSEF BIEDER'İN YILDIZININ PARLADIĞI AN (AKSESUVARCI) İSTANBUL DT

Mesleğine aşık bir aksesuarcı olan Josef Bieder’ın merkezinde olduğu oyun, bir tesadüf sonucu kendisini sahnede bulmasıyla başlıyor. Josef, iptal olan temsil saatinde ertesi günkü provanın aksesuarlarını hazırlamak üzere sahneye girdikten sonra elinde aksesuarları işine koyulacakken, temsilin iptal olduğundan habersiz oturan seyirciyi fark eder. Durumu idare etmek adına mesleğinin incelikleri, sanata olan aşkı, sanatçılara olan bakışı, hayalleri, umutları ve yerine getirilememiş arzuları üzerine bir sohbete koyulur. 2 perdelik oyun 1 saat 30 dakika sürüyor. Oyunun başrollerinde bulunan Josef Bieder karakterini Ali İpin, İdare müdürünü ise Özge Özdemir canlandırıyor.

5. TARLA KUŞUYDU JULIET / BURSA DT

Shakespeare’in ölümsüz eseri Romeo ve Juliet, ve onların hafızalara kazınan efsane aşkı. Peki ya bu durum hiç de böyle devam etmeseydi?

Ephraim Kishon’un mizah dolu kurgusunda, intiharın eşiğinden son anda dönen Romeo ve Juliet sefalet ve perişanlık içindeki evliliklerinde 30 yılı geride bırakmışlardır. 1 perdeden oluşan ve 1 saat 30 dakika süren oyun, gündelik yaşantılarında dünyayı birbirlerine zindan ettikleri zamanlar yaşayan aşıklara dur demek üzere, onları yaratan Shakespeare’in yanlarına gelmesiyle tam bir şamataya bürünüyor. Komedi türündeki bu oyunda Juliet karakterini Ecehan Şarman Çetinkaya, Romeo karakterini ise Ali Volkan Çetinkaya canlandırıyor.

6- YALAN MAKİNASI / BURSA DT

Eli maşalı Nadya, bezgin ve unutkan kocası Boris’in maaşını sakladığı yeri hatırlaması için gazetede gördüğü ilan üzerine eve bir hipnozcu çağırır. Bu olaydan sonra ortalığın karışmasıyla birlikte hayli ilginç bir hal alan oyun 2 perdeden oluşuyor. 1 saat 30 dakika süren oyunun ana karakterlerinden Boris’e Halil Balkanlar, Nadya’ya ise Berrin Kulya Balkanlar hayat veriyor.

tags Etiketler: Tiyatro, Kültür, Sanat

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz