searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Dondurucuya Atılan Yiyeceklerde "Buz Yanığı" Nedir?

Evde yoğun bir şekilde yemek pişirdiğimiz ve mutfakta yeni keşiflere çıktığımız bir süreçteyiz! Bu keşifler evde yiyecek saklama yöntemlerini de yeniden düşünmemize neden oldu. Gıdamızı bozulmadan tüketmek, buzluğun gerisinde kalmış yiyecekleri değerlendirmeye çalışmak gibi alışkanlıklarımızı pekiştirdik.

Mevsimlik sebze meyveleri ya da daha sonra yemek üzere fazla yaptığınız yemekleri buzluğa kaldırmak sürdürülebilir ve harika bir gıda saklama yöntemi. Ama buzluğun en arkalarında unutulmuş bir sebzeyi çıkardığınız ve tadını tamamen kaybettiği durumuna da mutlaka denk gelmişsinizdir. Gıdanın bu tatsızlığı, dokusundaki değişim tek bir şeye işaret ediyor: Buz yanığı.

Aslında bu çerçevede konumuz ev ekonomisi ve gıda israfının önüne geçmek! Buz yanığı olmuş gıdaları tüketmek sağlık açısından güvenli mi, eğer öyleyse bu gıdalara nasıl ikinci bir şans veririz?

Buz Yanığı Nedir?

Öncelikle buz yanığının tam olarak ne olduğuna bakalım: Dondurucunun içindeki nem molekülleri ambalajdan ya da içerisine koyduğunuz paketin içinden geçip gıdanın yüzeyine ulaştığında kayboluyor ve yüzeydeki nem kaybı pamuk şekerimsi, süngerimsi bir dokudaki buz yanığını oluşturuyor.

Buz Yanığı Olmuş Gıdayı Tüketmek Tehlikeli mi?

Dondurucudan çıkarıp direkt de kullansanız, uygun bir şekilde çözdürüp de kullansanız, buz yanığı olmuş gıdanın belirgin bir tat ve doku kaybına uğradığını göreceksiniz; ancak yine de bu gıdaları tüketmenin hiçbir sakıncası yok. Hatta su kaybını ve dokudaki bozulmayı hissettirmeyecek bir teknikle pişirdiğinizde belki keyifli bir şekilde yemeniz bile mümkün ve tamamen güvenli.

Buz Yanığı Olmuş Gıdayı Tüketmek İçin İpuçları

Gıda israfı günümüz dünyasının en büyük problemlerinden biri. Üretilen her 3 gıdadan 2’si masaya bile ulaşmadan çöpe gidiyor. Eğer israfı önlemek, buz yanığıyla birlikte lezzetini yitirmiş bir gıdayı hayata döndürmek istiyorsanız, onu çeşitli otlar, baharatlar ya da et-tavuk suyu ile tatlandırmayı deneyebilirsiniz. Limon suyu da bu gıdalara lezzet katmak için güzel bir alternatif olabilir.

Eğer buz yanığı olan gıda dondurucunuzdaki meyveler ise, bunlarla smoothie yapmak en leziz bir seçenek olabilir. Smoothie’nize tat katmak için tarçın, zencefil, kakule gibi aromatik baharatları da kullanabilirsiniz.

Buz Yanığı Nasıl Önlenir?

Buz yanığını önlemek istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken şey yiyecekleri buzlukta doğru yöntemlerle depolamak. Bunun için havasını mümkün olduğunda alabileceğiniz buzluk poşetleri yeterli olacaktır. Poşetin içinde ne kadar hava kalırsa, nem moleküllerinin gıdaya ulaşabileceği boşluklar da o kadar fazladır. Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey de buzluğa attığınız yiyecekleri vaktinde tüketmek. Buzlukta kalma süresi uzadıkça, buz yanığı olma ihtimali de yükseliyor, unutmayın!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz