searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Neden Açken Önemli Kararlar Vermemelisiniz?

Eğer karnınız açsa, normalde sizi etkilemeyecek durumlar gözünüzde büyüyebilir, kolayca sinirlenebilirsiniz. Hatta elbisenizin altına hangi ayakkabıyı giyeceğiniz gibi basit tercihler bile sizin için büyük meydan okumalara dönüşebilir. Massachusetts Hastanesi beslenme uzmanı ve müdürü Uma Naidoo’nun bize açlık ve açken gerçekleştirdiğimiz eylemlerle ilgili bir öğüdü var: Saçınızı mora boyatmak, uzun bir seyahat için bilet almak ya da işinizi değiştirmek gibi kritik kararları, asla karnınız açken vermeyin!

Yapılan birçok araştırma da açken karar verilmemesinin daha iyi olacağını destekler nitelikte. Beynin sağlıklı çalışmasını engelleyen Ghrelin hormonu bu konudaki birçok araştırmada karşımıza çıkıyor. Açken midenizi saran, rahatça karar alamamanız, kafa karışıklığı olarak kendini hissettiren Ghrelin’in bu tatsız etkileri, yemek yediğinizde hızlıca azalıyor.

Dundee Üniversitesi Psikoloji biriminde bu konuda yapılan yaklaşık 50 araştırmanın sonuçlarına göre eğer bir insan açsa, dikkatini kolayca başka bir işe odaklayamıyor ve sabırsızlaşıyor. Sabırsız olduğu için önüne ilk gelen yiyeceği, teklif edilen ilk öneriyi fazla sorgulamadan kabul eden katılımcılarının durumu, net bir şekilde şunu işaret ediyor: Açken daha sabırsız oluyoruz ve daha savruk, dayanağı zayıf kararlar alabiliyoruz.

Bir diğer önemli konu ise açken beyninizde açığa çıkan, doğru karar alabilmeyi etkileyen ihtiyaçlar. İnsan beyni günde, 24 saatlik periyotlarda, yaklaşık 62 gram glikoza ihtiyaç duyar. Dikkatimizi toparlayabilmemiz ve sağlıklı bir kafayla mantıklı kararlar verebilmemizde önemli etkenlerden biri de beynimizin ihtiyacını şekerin herhangi başka bir formuyla değil, glikozla karşılayabilmesidir. Yemek yediğinizde bu ihtiyacınız otomatik olarak karşılanır. Yani aslında tok bir mide, dinç bir beyin ve sağlıklı karar alma mekanizmaları anlamına geliyor dersek, yanılmış olmayız.

Sonuç olarak açken agresif ve sinirli olmanız, dikkatimizin dağınık olması, acele ve sonradan pişman olacağınız kararlar vermemiz çok normal. Tüm psikolojik etkenleri tetikleyen eksiklikler ve ihtiyaçlar konusunda bilim de bizden yana. Bu yüzden size önerimiz şu: kritik kararlar vermeden evvel durun, derin bir nefes alın, eğer açsanız önce karnınızı doyurun ve beyninizi sürece hazırlayın! Devamında verdiğiniz her karardan boş mideniz değil sağlıklı bir şekilde çalışan beyniniz sorumlu olsun.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz