searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Evde En Çok Kullandığımız Eşyaların Sürdürülebilir Alternatifleri

Eğer siz de çevre dostu yaşam alışkanlıkları kazanmaya meraklıysanız vaktinizin kayda değer bir kısmını geçirdiğiniz evlerinizde bir dönüşüm başlatmaya ne dersiniz? Günlük yaşamda kullandığımız, neredeyse evlerin demirbaşları sayılan birçok gerecin sürdürülebilir alternatifi mevcut ve bunları git gide her gün alışveriş yaptığımız marketlerde, dükkanlarda görmeye başladık bile.

Evde mutfakta, banyoda en çok kullandığımız eşyaların çoğu yerine sürdürülebilir alternatiflerini tercih etmek, iyi yaşam alışkanlıklarınıza bir yenisini eklemek açısından harika birer başlangıç olacak.

KABAK LİFİ

Hemen hemen her evde bulunan, gerek temizlikte gerekse bulaşık yıkarken kullandığımız süngerler, sentetik içerikleri sebebiyle doğada yıllarca kaybolmuyor. Bunun yerine ister kendiniz kurutabileceğiniz ister evinize en yakın aktardan kolaylıkla edinebileceğiniz kabak liflerini deneyin. Üstelik bu seçenek sürdürülebilir olduğu kadar ekonomik de, çünkü yaklaşık 20 TL’ye alabileceğiniz 50-60 cm uzunluğunda bir kabak lifinden onlarca parça çıkarıp bulaşık, yüzey temizliği ve duş için kullanabiliyorsunuz.

BAKIR BULAŞIK TELİ

İnanmak çok zor ancak zorlu bulaşıklar ve yüzey lekeleri için evlerde bulundurduğumuz bulaşık tellerinin doğada yok olması tam 200 yıl sürüyor. Bunun yerine koyabileceğiniz sürdürülebilir alternatifi ise bakır bulaşık teli. İnternette 10 lira civarında bulabileceğiniz tellerin kullanım ömrü alüminyum tellere göre daha uzun ve doğada çözünebiliyor.

BALMUMLU KUMAŞ

Evden çıkarken çantanıza bir sandviç atmak istediğinizde ya da çocuğunuz için beslenme hazırlarken paketlemek için genelde streç film ya da alüminyum folyo kullanıyor olabilirsiniz. İki materyali de bu kullanım formlarında dönüştürmek neredeyse imkansız. Bunun yerine tamamen doğal ve yeniden kullanılabilir balmumu kaplı kumaşları tercih edebilirsiniz. Bu kumaşları balmumuyla kendiniz yapabileceğiniz gibi Cotton Bee gibi markaların tamamen çevre dostu ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

BAMBU KULAK ÇUBUKLARI

Bir deniz atının kuyruğunda kulak çubuğu taşıdığı çarpıcı fotoğrafı hatırlarsınız. Bu fotoğrafla ilgili çarpıcı olan şey bir zamanlar bir evin banyosunda olan ve birkaç saniye kullandıktan sonra çöpe attığımız bir şeyin aslında okyanusa karıştığını ve hiç ait olmadığı bir habitatta açık biçimde karşımıza çıkmasıydı. Bu plastik çubuklar toprağın, suyun içinde yüzyıllarca var olmaya devam ediyor. Sürdürülebilir alternatifi ise internet mağazalarında yaklaşık 20 TL’ye bulabileceğiniz bambu çubuklu alternatifleri.

BAMBU DİŞ FIRÇASI

Plastik diş fırçalarıyla ilgili bir şaka var: Hayatta her şey geçer ve kaybolur, plastik diş fırçaları hariç! Tek kullanımlık plastikleri hayatınızdan çıkarmak istediğinizde çevre dostu alternatifi olarak karşımıza bambu diş fırçaları çıkıyor. Bambu diş fırçalarını kullanım ömrünü tamamladıktan sonra kıllarını ayıklayıp kompost edebilir, dönüştürebilirsiniz.

PAMUKLU TEMİZLİK BEZLERİ

Sentetik içerikli temizlik bezleri kanalizasyonlardan okyanusa, toprağa uzanan toksik yolculukları sonucu doğada büyük bir kirliliğe sebep oluyor. Giysi seçerken olduğu gibi temizlik bezleri seçerken de pamuklu olanları tercih etmelisiniz. Pamuk içerikli kumaşlar doğada daha çabuk çözünüyor ve kirletici etkileri diğerlerine göre epey az.

CAM KAVANOZ

Tek kullanımlık plastikleri hayatınızdan çıkarmanız daima en çevre dostu seçenek. Ancak uzun vadede kullanmak üzere almış ve tekrar tekrar kullanıyor da olsanız, plastik doğadaki en kirletici materyallerden biri. Evde sürdürülebilir alışkanlıklar konusunda bir çevre dostu bireyin en büyük yardımcılarından biri kesinlikle cam kavanozlar. İster yiyecek depolamak, ister temizlik malzemelerinizi saklamak için olsun, bir cam kavanoz hayat kurtarır!

KUMAŞ KESELER

Plastik buzdolabı poşetlerini rafa kaldırma zamanı! Onların yerine bir süredir neredeyse marketlerde bulabildiğimiz bir gerece dönüşen kumaş keseleri tercih edebilirsiniz.

KUMAŞ PEÇETELER

Kullan at peçeteler belki de evlerdeki en büyük atık materyallerden biri. Onların yerine evdeki her birey için bir kumaş peçete bulundurabilir ve yıkayıp aynı peçeteleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

tags Etiketler: eşya, ev, dekorasyon

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz