İstanbul’da Yapılabilecek En İyi 10 Aktivite

Anasayfaya Dön

Dünyanın en büyük ilk 20 şehrinden biri olan ve yüzyıllar boyunca birçok ulusa ev sahipliği yapmış, kültürlerin buluşma noktası haline gelmiş İstanbul… Farklı kültürlerin bıraktığı izler ve gelenekler, İstanbul’u keşfedilmesi gereken gizli dünyalar ile sarmalanmış tarihi bir metropol haline getirmiş. Her kapısı farklı bir dünyaya açılan bu mistik şehirde yani İstanbul’da yapılacak aktiviteleri sizler için derledik.

Hazırladığımız bu liste, hafta sonu yapılacak aktiviteler listenizi bir hayli meşgul edebilir.

Mısır Çarşısı Gezisi

1660 yılında kurulan, Uzak Doğu ve Hint mallarını Mısır’dan getiren kervanlar nedeniyle bu ismi alan Mısır Çarşısı, dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezi olma unvanına sahip. Dünyaca ünlü seyahat yayıncısı Lonely Planet tarafından dünyanın en iyi taze gıda bulunabilen beşinci yeri olarak ilan edilen Mısır Çarşısı, her gün binlerce ziyaretçisiyle eski günlerini aratmıyor.

Çarşıya girdiğiniz anda sizi karşılayan baharat kokusu, yüzyıllardır farklı kültürlerden gelen insanların bu noktadan alışveriş yaptığı duygusuyla birleşiyor. Aktarlarda bulamayacağız baharat yok. Yok, yok. Safrandan kimyona, keten tohumundan kakuleye binbir çeşit baharat  kokusu, damağınızda adeta bir şölen yaşatıyor.

Yapılacaklar Listesi: Çarşı’nın sağ köşesinde bulunan Kurukahveci Mehmet Efendi’den Türk kahvesi almak, Atatürk’ün sevdiği restoran olarak bilinen Pandeli Restoran’ın patlıcanlı böreğini tatmak, buradan alacağınız şifalı otlar ile kış aylarında direncinizi artıracak minik kürler yapmak listenin başını çekiyor.

İstanbul Boğaz Turu

Dünyanın içinden deniz geçen sayılı şehirlerinden biri olan İstanbul ve Avrupa-Asya arasındaki doğal ayraç niteliğindeki İstanbul Boğazı. Yüzünüzde dalgalanan kıtalar arası rüzgarı hissetmek, büyüleyici İstanbul Boğazı manzarası eşliğinde mavi ve tarih dolu bir geziye çıkmak, İstanbul’da yaşayan ya da burayı ziyaret eden herkesin mutlaka yaşaması gereken farklı bir deneyim.

Eminönü, Galata Kulesi, Karaköy, Dolmabahçe Sarayı, Ortaköy Camii, Boğaz Köprüsü, Beylerbeyi Sarayı, Göksu Kasrı, Kız Kulesi ve daha niceleri. Boğazı sarmalayan yalılar, köşkler ve benzersiz İstanbul silüeti İstanbul’u denizden keşfetmek için yeter sebeplerden yalnızca birkaçı.

Yapılacaklar Listesi: Anadolu Kavağı’nda balık yemek, vapurda Kanlıca Yoğurdu’nun tadına varmak ve yaz aylarının klasikleşen turu Mehtap Gezisi’ne çıkmak bu listenin olmazsa olmazları arasında.

Tarihi Yarımada Gezisi

8500 yıl önce Antik Yunan kenti Megara’dan gelen Yunan Kolonisinin buraya yerleşerek Byzantion adını verdikleri Tarihi Yarımada diğer adıyla Suriçi, İstanbul’un ilk geliştiği yere verilen isimdir. Surların içerisinde yürüyerek çıkacağınız bir keşif turunda bu bölgeyi 4 ayrı rotaya ayırarak inceleyebilirsiniz. Sultanahmet’te başlayan ve Beyazıt, Sirkeci, Eminönü hattında gerçekleşen birinci rota; Süleymaniye, Vefa, Şehzadebaşı, Unkapanı, Zeyrek’i kapsayan ikinci rota, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray hattında bulunan, Osmanlı’daki eski İstanbul’u yaşayacağınız üçüncü rota ve Edirnekapı’da bulunan Kariye Müzesi’ni inceleyeceğiniz dördüncü rota ile tamamlayabileceğiniz İstanbul Tarihi Yarımada Turu, sizi İstanbul Tarihi Yarımada tarihinin farklı yüzlerinde yolculuğa çıkaracak.

Yapılacaklar Listesi:Ali Muhiddin Hacı Bekir’in dünyaya nam salmış lokumlarını tatmak, Süleymaniye Camii’nin yakınlarındaki Erzincanlı Ali Baba’da kurufasülye-pilav yemek, Balat’taki Sevda Gazozcusu’nun envai çeşit gazozlarından biriyle küçük bir kaçamak yapmak kesinlikle bu güzel rotayı daha da lezzetlendirecek.

Hamam Sefası

Romalılar’dan beri süregelen ve dünya miraslarından biri sayılan hamam kültürü, bugün kişisel bakım ve arınmanın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Kapısından içeriye doğru ilerlediğinizde sizi karşılayan sıcak ve sabun kokusu ile başlayan arınma seremonisi, kese ile tazeleneceğiniz, göbek taşında köpük masajı ile rahatlayacağınız aşamalar ile huzurlu bir deneyime dönüşüyor. Göbek taşında geçirdiğiniz vakitlerde hamamın kubbesindeki deliklerden sızan ışığı izlemek ise hayatınız boyunca yaşayacağınız benzersiz deneyimlerden biri.

İstanbul hamam denince akla gelen ilk şehirlerden biri. Bunun önemli sebeplerinden biri olarak, 17. yüzyıl başlarında bu şehrin 168 büyük hamama ev sahipliği yapması gösterilebilir. Hala hatırı sayılır sayıda hamama sahip olan İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken hamamların başında, Cağaloğlu, Çemberlitaş, Üsküdar, Süleymaniye ve Zeyrek Çinili Hamam yer alıyor.

Yapılacaklar Listesi: Hamam havuzunda sakince dinlenerek ayların stresini üzerinizden atabilir, tellak ya da natırların usta ellerinde kirlerinizden arınabilir, hamamın soğuk bölümünde içeceğiniz limon sodalı ayran ile hamam deneyiminizi taçlandırabilirsiniz.

Dünya Mutfağı

Günlük rutininizi kırmak, farklı kültürlerin lezzetli dünyaları arasında seyahate çıkmak için yapılabilecek en iyi şey; haftanın bir ya da iki günü farklı bir dünya mutfağından seçeceğiniz yiyeceklerle damak tadınızı güçlendirmek olabilir. İstanbul’da rahatlıkla ulaşabileceğiniz dünya mutfağı yemekleri, damağınızın yeni yiyeceklere ne kadar açık olduğuyla paralel olarak sınırsız sayıda. Kore Mutfağı’nın farklı yanlarını keşfedeceğiniz Esentepe’deki Seorabeol Kore Restoranı, dünyaca ünlü şef Wolfgang Puck’in çiftlikten masaya felsefesiyle oluşturduğu eklektik menüsü ile gerçek bir lezzet deneyimi yaşatan Michelin yıldızlı restoran Spago Restaurant ve İran Mutfağı’nın gizemli tatlarına kapı aralayan Asuman İran Restoranı İstanbul’daki dünya mutfakları keşfedebilmenizi sağlayan farklı yeme-içme noktalarından yalnızca birkaçı.

Yapılacaklar Listesi: Farklı mutfakları birleştirerek yepyeni lezzetler yaratan füzyon mutfağını, Anadolu Mutfağı’nın yeni yorumu ve dünyaca ünlü şefi Mehmet Gürs ile fark yaratan Mikla’yı, Karaköy’de bulunan Lübnan lokantası Tahin’i görmeden bu lezzet yolculuğu tamamlamayın.

İstanbul’da Alışveriş

Yüzyıllardır alışverişin merkezlerinden biri olan İstanbul, bugün de bu özelliğini korumaya devam ediyor. Modanın başkentlerinden biri olarak kabul edilen İstanbul, aradığınız şeyleri size sunmak konusunda oldukça cömert. Emaar Square’deki Galeri Lafayette’de ve Zorlu’da dünyanın büyük markalarına, İstinyepark, Kanyon gibi alışveriş merkezlerinde hazır giyim devlerine, Nişantaşı’nda sıra dışı butiklere, Kapalıçarşı’da takının binbir çeşidinin satıldığı dükkanlara, Bağdat Caddesi boyunca birçok markanın ayaküstü mağazasına, Beyoğlu’nda  alternatif alışveriş destinasyonlarına, ucuz alışverişin olmazsa olmazı sabit semt pazarlarında uygun fiyatlı alışveriş fırsatlarına kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Yapılacaklar Listesi: Kapalıçarşı’daki Bedesten’de keşfedeceğiniz antikacılar, Nişantaşı’nda bir sokak cafe’sinde kahvenizi yudumladıktan sonra keşfedebileceğiniz sokak mağazaları, yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen kermesler, İstanbul alışveriş merkezlerine alternatif  rotalardan yalnızca birkaçı.

İstanbul’da Müzik

İstanbullular için; Osmanlı zamanında, azınlıklar tarafından açılan balo salonları, 60’lı yıllara kadar devam eden canlı müzik mekanları, başlıca müzikle buluşma noktalarıydı. Her dönem farklı bir haliyle karşımıza çıkanİstanbul müzikdünyası, bugün her eğlence anlayışına hitap edecek bir niteliğe sahip. Şimdi de şehir; operadan caza, klasikten elektroniğe, alternatif müziğe, müzikallere denk gelebileceğiniz mekanlarla, her yaştan her tür müzik dinleyicisi için seçeneklerle dolu.

Yapılacaklar Listesi: Beyoğlu’nun gözbebeği Nardis Jazz Club’ta lokal jaz sanatçılarının performanslarını deneyimlemek, Bomontiada’da bulunan Babylon^da dünyanın popüler ve müzikalitesi yüksek gruplarını izlemek, özellikle açık hava yaz konserleri için Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi ve Maçka Küçükçiftlik, müziğe doyacağınız şehrin en keyifli durakları arasında gösteriliyor.

Adalar Turu

Marmara Denizi’nin ortasında 9 adacığın adı olan Adalar diğer adıyla Prens Adaları, Roma döneminde burada manastıra kapatılan Prensler, imparatorlar nedeniyle bu ismi almış. Bizans döneminin sürgün yeri olarak anılan Adalar, bugün İstanbullular için popüler bir kaçış destinasyonu. Güzelliği ile büyüleyen bu takım adaların yalnızca dördünde yerleşim var. Huzur dolu günbatımları ile meşhur Büyükada, güzelliğiyle büyüleyen Heybeliada, eski İstanbullular’ın sayfiye yeri konumundaki Kınalıada ve adaların en sakini olarak bilinen Burgazada. Adalar turu, özellikle yaz aylarında hafta sonu İstanbul’dan kaçmak isteyen İstanbullular ve konukları için keyifli bir rotaya dönüşüyor.

Yapılacaklar Listesi Adalar’a gittiğinizde; büyüleyici manzara eşliğinde sabah kahvaltısı yapmayı, ada sokaklarını sarmalayan köşkleri keşfedeceğiniz bisiklet turuna çıkmayı, Prinkipo Dondurmacısı’nın leziz dondurmalarını tatmayı unutmayın.

İstiklal Caddesi - Tünel - Galata - Karaköy -  Çukurcuma Rotası

Hafta sonu programınıza yeni bir yürüyüş rotası eklemek isterseniz, İstiklal Caddesi’nde başlayan ve Çukurcuma’da noktalanan bu küçük İstanbul şehir turu programı, size farklı bir İstanbul deneyimi yaşatabilir. İstiklal Caddesi’nin Atlas, Aznavur, Suriye gibi eski pasajlarından alışveriş yapabilir, Çiçek Pasajı’nda minik bir mola verebilir, oradan Tünel bandına geçiş yapabilirsiniz. Yüksek Kaldırım’daki müzik marketler, hediyelik eşya mağazaları, hemen aşağısında tarihe meydan okuyan ihtişamı ile Galata Kulesi’nin ardından, Karaköy’ün küçük sokak cafe’lerinden birinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Bu mini şehir turunuzu antikacıları, restoranları, sokak cafe’leri ve butikleri ile ünlü Çukurcuma ile tamamlayabilirsiniz.

Yapılacaklar Listesi: Karabatak Karaköy’de yorgunluk kahvenizin yanına söyleyeceğiniz Pıne Apple Almond Cake ile lezzetin doruklarına çıkabilir, Tomtom mahallesindeki Kontra Plak’ta eski bir plak keşfedebilir, Çukurcuma’daki antikacılarda bulacağınız eski, küçük bir hazine ile bugünü ölümsüzleştirebilirsiniz.

Sanat Etkinlikleri

İstanbul, dünya sanat camiasında önemli bir yere sahip. Yıl boyu süren İstanbul sanat etkinlikleri, festivaller, sergiler özellikle kış aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Dönemlik sanat festivallerinin yanı sıra sanat müzelerine de ev sahipliği yapan İstanbul’un en önemli sanat etkinlik alanları arasında İstanbul Modern, Borusan Contemporary, Pera Müzesi, SSM, Salt Beyoğlu, Akbank Sanat yer alıyor. Kış boyunca yapılan sergiler, İstanbullu sanatseverleri başka dünyalar ile buluşturuyor.

Yapılacaklar Listesi:İstanbul Modern’e uğradığınız bir gün mekanın tatlı cafe’sinde içeceğinizin tadına varabilir, yine aynı müzeyi Perşembe günleri ücretsiz olarak gezebilir, Sakıp Sabancı Müzesi’nin müze koleksiyonlarından aldığı ilhamlarla ürettiği hediyelik eşyaları keşfedebilirsiniz.

ÇEREZ NEDİR?

Çerezler bir dosya indirdiğinizde veya bir web sitesini ziyaret ettiğinizde sabit diskinize kaydedilen küçük bir metin dosyasıdır. Bu metin dosyası web sunucusu tarafından sizin aynı web sitesini tekrar ziyaret ettiğinizde okunabilir bilgileri içerir. Yani Çerezler, web sitesi tercihleriniz gibi tarama bilgilerini saklayan, daha önce ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından oluşturulan dosyalardır. Çerezler web sitelerine o web sitesini ziyaret ettiğiniz sırada gezintinizi izleme olanağı sağladığı için çerez ayarlarınız önemlidir. Çerezler ayrıca bir formda girdiğiniz bilgileri kaydetmek için de kullanılabilir. Örneğin Daha önce doldurduğunuz bir formu tekrar doldurmanız gerekirse burada girdiğiniz adres vb. uzun bilgileri tekrar yazmanıza gerek kalmadan çerezler hatırlar. Biz de bu sebepler nedeniyle kullanıcılarımıza sunduğumuz hizmeti özelleştirmek ve ihtiyaçlarına yönelik içeriklere ulaşmaları için onlara kolaylık sağlamak için çerez topluyoruz. Bu çerezler, kullanıcı olarak kayıt olma, sitenin güvenli alanlarına erişim sağlama gibi hizmetleri kullanmak ve internet sitesinde gezinmenize olanak sağlamak için gereklidir. Bu çerezler olmadan, bu hizmetleri kullanamazsınız.

Tüm halka açık internet siteleri gibi, bizim sitemiz de kesin surette gerekli çerezler kullanmaktadır Bu çerezler, ziyaretçilerin sıklıkla hangi sayfaları ziyaret ettiği ve internet sayfalarından hata mesajları alıp almadığı gibi ziyaretçilerin internet sitesini nasıl kullandığı ile ilgili bilgi toplar. Bu çerezler ziyaretçinin kimlik bilgileri ile ilgili bilgi toplamaz. Çerezlerin topladığı tüm bilgiler bir arada toplanır ve dolayısıyla kimliği gizlidir. Sadece internet sitesinin çalışmasını geliştirmek için kullanılır.

ÇEKİNCE

Bu internet sitesindeki bilgiler ve bazı dokümanlar güncelliğini yitirmiş olabilir. Sinpaş Holding bu bilgileri güncelleyeceğine dair herhangi bir taahhüt vermemektedir. Bazı dokümanlarda ileriye dönük görüş ve tahmini rakamlar yer almaktadır. Bunlar Şirket yönetiminin gelecekteki duruma ilişkin şu andaki görüşlerini yansıtmaktadır ve belli varsayımları içermektedir. Ancak gerçekleşmeler, ileriye dönük görüşleri ve tahmini rakamları oluşturan değişkenlerde ve varsayımlardaki gelişim ve gerçekleşmelere bağımlı olarak farklılık gösterebilecektir.

Bu internet sitesinde yer alan bilgilere daire gecikmeler ve eksik veya hatalı bilgilerden internet sitesinin kullanımında doğabilecek zarar veya hasarlardan Sinpaş Holding hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.

Sinpaş Holding yönetiminden izin alınmadıkça hiçbir logo veya hak sahibi bulunduğumuz bilgi üçüncü kişilerce başka amaçla kullanılamaz.

Bu internet sitesi bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Bu internet sitesinde hiçbir şey Sinpaş Holding veya Topluluk şirketlerinin hisselerine yatırım yapmaya yönelik değildir. İnternet sitesinin ve içeriğinin kullanımından doğan zararlardan Sinpaş Holding ya da herhangi bir yönetim kurulu üyesi, yöneticisi veya çalışanı sorumlu değildir.

SİNPAŞ HOLDİNG KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI HAKKINDA AYDINLATMA BİLDİRİMİ

Bu Bilgilendirme ve Aydınlatma Formu, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVK Kanun”) ile düzenlenen gerçek kişilerin “Kişisel Verilerinin” işlenmesi ve aktarılması kapsamında hazırlanmıştır. 6698 Sayılı Kanun kapsamında, şirketimiz ile paylaşmış olduğunuz tarafınıza ait her türlü güncel bilgi “Kişisel Veri” olarak kabul edilecektir. Sizlere ait kişisel verilerin güvenliği bizler için büyük önem taşımakta olup, kişisel verileriniz mevzuatın öngördüğü şartlara uygun olarak, mümkün olan en güvenli şekilde ve hukuki yükümlülüklerin gerektirdiği süreyle, mevzuata uygun koşullarda saklanacaktır. 

a) Veri Sorumlusu ve Temsilcisi 

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVK Kanun”) uyarınca kişisel verileriniz; “Veri Sorumlusu” olarak Sinpaş Holding (kısaca Sinpaş) tarafından aşağıda açıklananlar kapsamında işlenebilecektir.

b) Kişisel Verilerinizin Hangi Amaçla İşlenebileceği 

Toplanan kişisel verileriniz, şirketimiz ve şirketimiz ile iş ilişkisi içerisinde olan gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülüklerinin ifası, güncellemeler ile ilgili bilgilendirme yapabilmek, sizlerle yapılacak sözleşmelerin kurulması ve ifa edilmesi ile kanuni yükümlülüklerin hatırlatılması ve yerine getirilmesi, çeşitli reklam ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak, finansman, muhasebe ve hukuk işlerinin yürütülmesi ve takibi, talep ve şikayetlerinizin takibi - Sözleşme süreçlerinin ve/veya hukuki taleplerin takibi , müşteri memnuniyeti aktivitelerinin planlanması ve icrası kapsamında anket ve oylamalar ile görüşünüzün alınması, sizler için uygun ürün, proje ve hizmetlerin belirlenmesi, bunların size özel hale getirilmesi ve geliştirilmesi, etkin bir müşteri hizmeti sunulması, mevzuatta, şirket içi politikalarda sizi ilgilendiren değişikliklerin bildirilmesi veya sizi ilgilendiren diğer bildirimlerin yapılması, doğum günü kutlaması, çekiliş veya yarışmalara dahil edilme, hediye verilmesi ve sizin lehinize olan benzeri diğer etkinlik, promosyon ve kampanyaların gerçekleştirilmesi, sizleri elektronik posta, SMS ve faks ile bilgilendirmek, kampanyalardan haberdar etmek, tarafınıza basılı bültenler, dergiler, kampanyalara dair yazılar göndermek, ziyaretçi profillerimizi belirlemek, istek, talep ve şikayetleri değerlendirmek ve şirketimizin insan kaynakları politikalarının yürütülmesi, sizlerden gelen talep ve soruların cevaplanması amacı ile 6698 sayılı Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları dahilinde işlenebilecektir.

c) İşlenen Kişisel Verilerin Kimlere ve Hangi Amaçla Aktarılabileceği 

Toplanan kişisel verileriniz; hukuka ve dürüstlük kurallarına uygun, doğru ve gerektiğinde güncel, belirli, açık ve meşru amaçlar için işlenen, işlendikleri amaçla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü, ilgili mevzuatta öngörülen veya işlendikleri amaç için gerekli olan süre kadar muhafaza edilme ilkelerine uygun olarak işlenir. Ayrıca, KVK Kanunu’nun 8 ve 9’uncu maddelerinde öngörülen şartlara uymak ve gerekli güvenlik önlemlerini almak kaydıyla, işbu bildirimin (b) maddesi başlığı altında sayılan amaçlarla sınırlı olarak, dolaylı/doğrudan yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz ya da bağlı ortaklıklarımız, şirketimizce hizmet/destek/danışmanlık alınan ya da işbirliği yapılan ya da proje/program/finansman ortağı olunan yurtiçi/yurtdışı/uluslararası, kamu/özel kurum ve kuruluşlar, şirketler ve sair 3. kişi ya da kuruluşlara, şirketimizin bağlı şirketleri, iştirakleri, danışmanları, hissedarları ya da çözüm ortakları diğer grup şirketleri, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve diğer yetkili kurum ve kuruluşlar, tedarikçileri veya alt yüklenicileri ile 6698 Sayılı Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde paylaşabilir. SİNPAŞ, kişisel verilerinizi, gerekli güvenlik önlemlerini almak kaydıyla Türkiye içinde veya kişisel verinin aktarılacağı yabancı ülkede yeterli korumanın bulunması kaydıyla; şayet ilgili yabancı ülkede yeterli koruma bulunmuyorsa, Sinpaş ve ilgili yabancı ülkedeki veri sorumlularının yeterli bir korumayı yazılı olarak taahhüt etmeleri ve Kurulun izninin bulunması kaydıyla yurt dışında bulunan sunucularda veya diğer elektronik ortamlarda işleyip saklayabilir.

ç) Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi Ve Hukuki Sebebi 

Kişisel verileriniz, Şirketimiz tarafından farklı kanallardan (SİNPAŞ’ın merkezi, şubeleri, acenteleri, satış ofisleri veya diğer alt yüklenicileri veya iş ortakları ile iletişime geçebileceğiniz ofis ve diğer fiziki ortamlar, çağrı merkezleri, internet siteleri, mobil uygulamalar ve benzeri elektronik işlem platformları, sosyal medya veya diğer kamuya açık mecralar aracılığıyla, düzenleyecekleri eğitim, konferans ve benzeri ortamlara katılmanızla, tahkikat yöntemiyle veya diğer grup şirketleri veya anlaşmalı oldukları diğer kişi ve kuruluşlar kanalıyla yazılı, sözlü, ses veya görüntü kaydı veya diğer fiziksel veya elektronik ortamda vb. ) elde edilebilir. Kişisel verileriniz KVK Kanunu’nun 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında bu metnin (b) ve (c) maddelerinde belirtilen amaçlarla toplanabilecek, işlenebilecek, aktarılabilecek ve saklanabilecektir. Kişisel Verileriniz, hukuki yükümlülüklerin gerektirdiği süreyle ya da ilgili mevzuatta izin verilen süreyle mevzuata uygun koşullarda saklanmaktadır.

d) Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız

Kişisel veri sahipleri olarak, haklarınıza ilişkin taleplerinizi, aşağıda düzenlenen yöntemlerle Şirketimize iletmeniz durumunda, Şirketimiz talebinizi niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde ücretsiz olarak sonuçlandıracaktır. Ancak, Kişisel Verileri Koruma Kurulunca bir ücret öngörülmesi halinde, Şirketimiz tarafından belirlenen tarifedeki ücret alınacaktır. Bu kapsamda kişisel veri sahipleri; 

• Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
• Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
• Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
• Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
• Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• KVK Kanunu’nun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• KVK Kanunu’nun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
• İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
• Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

KVK Kanunu’nun 13. maddesinin 1. fıkrası gereğince, yukarıda belirtilen haklarınızı kullanmak ile ilgili talebinizi, yazılı olarak Şirketimize iletebilirsiniz. KVK Kanunu’nun 11. maddesinde belirtilen haklardan kullanmayı talep ettiğiniz hakkınıza yönelik açıklamalarınızı içeren talebinizi www.sinpas.com.tr adresindeki formu doldurarak, formun ıslak imzalı bir nüshasını SİNPAŞ  Müşteri İlişkileri Departmanı’na hitaben “Dikilitaş Mah. Yenidoğan Sok. Sinpaş Plaza No:36 Dikilitaş-Beşiktaş/İSTANBUL ” adresine kimliğinizi tespit edici belgeler ile bizzat elden iletebilir veya noter kanalıyla gönderebilirsiniz.

Şirketimizin KVK Kanunu’nda olabilecek değişiklikler ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek yöntemler nedeni ile bu aydınlatma bildiriminde değişiklik yapma hakkı saklıdır.