searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Sağlık Deposu Mikro Yeşilliklere Sofranızda Yer Açın!

Mikro yeşillikler, minik boyutları ve yeşil yapraklarıyla yemeklerinize hem lezzet katıyor hem de besin değerini yükseltiyor. Günümüzdeki yenilikçi mutfakların, özellikle ‘Fine Dining’ restoranlarının gözdesi olan mikro yeşillikler besleyici özellikleriyle birlikte, güçlü ve rafine lezzetiyle de beslenme meraklılarının dikkatini çekiyor.

Sebze ve bitkilerin yenilebilir olan yeşil yapraklarının büyüme evresindeki görünüşlerinden dolayı, mikro yeşillikler olarak adlandırılıyor. Son zamanlarda gıda sektöründeki modern gelişmelerle birlikte, sizler de evinizdeki geniş balkonlarınızda bu lezzetli ve sağlıklı mikro yeşillikleri kolayca yetiştirebilirsiniz. Böylece balkonunuzda yetiştirdiğiniz mahsulle, sofralarınızda Fine Dining restoran esintisini yakalayabilirsiniz.

 

Mikro Yeşillikleri Balkonumuzda Nasıl Yetiştiririz?
Dikim ve hasat işleminin toplamda 2 hafta sürdüğü mikro yeşillikleri, evinizin balkonunda yetiştirmek her meraklısı için yapılması kolay bir işlem.

Dikim işlemine geçmeden önce yapmanız gereken öncelikle mikro yeşillik tohumlarını bir gece suda bekletmek. Saksıdaki toprağın üzerine, birbirine yakın sık bir şekilde bir gece beklettiğiniz ıslak tohumları yerleştirin, ardından üzerlerini yaklaşık 1-2 cm toprakla örtün. Üzerine bir kapak kapatın ve 3-4 gün filizlenmesini bekledikten sonra, kapağı açarak yaprakların fotosentez yapmalarını ve klorofillerinin artarak yeşillenmesini sağlayın. Günlük olarak kontrol edin ve büyüyüp yeşillenirken günde bir kez sulayın. Mikro yeşillikler ortalama 6 – 7 içerisinde yenmeye hazır hale gelecektir. Bir hafta boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Tüketmek istediğinizde makas ya da keskin bir bıçakla saplarından kesebilirsiniz.

 

Balkonunuzda Yetiştirebileceğiniz Mikro Yeşillik Türleri Nelerdir?

Dilediğiniz sebze ve bitki tohumunu mikro yeşillik olarak yetiştirmek mümkün. En çok tercih edilenler ise; dereotu, havuç, rezene, turp, kinoa, brokoli, karnabahar, su teresi, marul, hindiba, kavun, salatalık, kabaktır.

Görüldüğü gibi denemek için pek çok seçenek var. Ancak en iyi mikro yeşillikler yoğun tada sahip olanlardır.

Mikro Yeşilliklerin Sağlık Açısından Faydaları
Mikro yeşillikler, olgun yeşillikler ile genelde benzer ya da daha yüksek miktarda besin değeri bulunduruyor. Tarım ürünlerinin sofranıza gelene kadar geçen sürede çok fazla oksidasyona maruz kalmasından dolayı besinsel değerleri azalıyor. Mikro yeşilliklerin kesildiği anda tüketilme özelliğinden dolayı, besin değeri tam büyümüş halinden 5 ila 50 kat daha fazla olduğu söyleniyor.

Mikro yeşilliklerinin bu derece sağlıklı olmaları, içlerinde vitaminleri ve diğer besleyici unsurları çok konsantre bir şekilde barındırmalarından kaynaklanıyor.

Mikro yeşilliklerin besin içerikleri değişiklik gösterebilse genelde potasyum, demir, çinko, magnezyum ve bakır açısından zengindirler. Mikro yeşillikler antioksidan gibi yararlı bitkisel bileşenler için de iyi birer kaynaktır.

Mikro yeşillikler, kalp rahatsızlıkları, alzheimer hastalığı, diyabet, bazı kanser türleri gibi rahatsızlıkların riskini azaltma üzerinde de etkili olabilmektedir.

Sizde satın almaktansa, faydası boyutundan daha fazla olan bu mikro yeşillikleri evinizin balkonunda yetiştirip, kendi şehir çiftliğinizi kurabilirsiniz. Hem evinizde yetiştirdiğiniz bir ürünü tüketmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz hem de sağlıklı yaşam, temiz beslenme konusunda önemli bir adım daha atabilirsiniz.  

Mikro Filizleri Nereden Temin Edebilirim?
Mikro filizleri bazı büyük marketlerde bulabileceğiniz gibi çeşitli online platformlardan da satın alabilirsiniz.

Bir tıkla satın alabileceğiniz online platformlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

Hammhum
Greenada
Erüst Online
Taze Direkt

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz