searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Salonlara Feng Shui Enerjisi!

Evdeki Huzuru Arttırmanın En Kadim Yolu

Türkçede “Rüzgâr ve Su” anlamına gelen Feng Shui, nesilden nesle aktarılan ve 5000 yıllık tarihe sahip olan bir Çin öğretisidir. Bu enerjinin olumlu bir şekilde ortaya çıkartılabilmesi içinse bu öğretinin kurallarına uygun bir mekan düzenlemesi yapmak gerekiyor. Biz de bloğumuzda daha önce farklı Feng Shui dekorasyon önerilerine yer vermiştik.

Bu yazımızda da salonlarımızda birlikte yaşarken Feng Shui öğretisinden hareketle enerjilerimizi ortak noktalarda nasıl buluşturacağımızı inceleyeceğiz. İşte bu noktada Feng Shui’ye göre salonlarımızı düzenlerken atabileceğimiz ilk basit adım hatırası güzel olmayan veya hiçbir hissi taşımadığını düşündüğümüz eşyaları ortadan kaldırmak.

Çünkü bu eşyalar da kendilerine has enerjiler taşıyorlar ve kötü bir enerji yayıyorlar. Fazlalıktan kurtulmanın getirdiği ferahlık her zaman daha iyi hissettiriyor. Öte yandan Feng Shui kadim bir öğreti ve düzenlemelerin yapılması adına basit ama önemli taraflar taşıyor.

Tıpkı eşyalar gibi renklerin de Feng Shui’de yerleri önemli. Feng Shui öğretisinin 5 Temel Elementi olan Ateş, Su, Toprak, Hava ve Metal elementlerinin her birinde ayrı renkler bulunuyor. Örneğin Ateş elementinin rengi olan kırmızı birçok insana tutkunun ve sıcaklığın rengini hissettirirken bu temelini Feng Shui’den alıyor.

Yine Uzakdoğu’dan gelen Yin Yang öğretisi Feng Shui’ye göre salonlarımızı düzenlerken dikkat etmemiz gereken noktalardan biri. Salonunuzun tavanını tamamen maviye boyadığınızı düşünün. Güzel bir ton size ilk tahlilde iyi de hissettirecektir ancak bir zaman sonra sanki bir suda boğulurmuşçasına da hissettirebilir.

Bu nedenle Yin-Yang öğretisinin de öğütlediği dengeyi Feng Shui elementlerine göre salonumuzu boyarken kullanmamız gerekiyor. Bu güzel mavi rengin yanına bazı duvarları beyazın tonlarından biriyle boyamak dengenin sağlanmasına yardımcı oluyor.

Duvarlarda olduğu gibi eşyalarda da renklerin önemi büyük. Örneğin bilgi ve kişisel gelişimi temsil eden bej, krem rengi ve koyu sarı gibi renklerden yapılan eşyalar çalışma alanları olarak kullandığımız salonlarda enerjimizi daha kullanışlı bir noktaya getirmemizi sağlayacaktır.

Aile ve sağlık, mavi ve yeşil renklerde kendine vücut bulurken, çocuklarımızın şansı beyaz, gri, metalik renklerde kendine yer açar. Kariyer için siyah kullanılırken, şan şöhret için kırmızı pembe, turuncu ve sarının parlak tonları idealdir.

 

Pusulamız Feng Shui

Feng Shui tarihi kadar alanı da çok büyük bir öğreti ve bu öğretide önemli olan noktalardan birisi de mekânın yerleşim planı.

Pusulanın yönlerini gözden geçirin. Bu yönlerin her birinin Feng Shui’de ayrı bir yeri vardır ve bu yönlere göre de bir yerleşim planı yapılması gerekir. Örneğin doğu pusula yönündeki bir salon büyümeyi ve gelişimi destekler. Güneydoğu yönündeki bir salonsa aile üyelerine bolluk ve bereket geçirmesi için oldukça idealdir.

Kusursuz bir mekan yaratmaktansa olumsuz olanı olumluya çevirmek her zaman daha kolay ve yapılabilirdir. Bu noktada da evinizin doğusunda kalan oda salon olarak kullanılamıyorsa, salonunuzun doğu kısmını taşıdığı anlama göre değiştirmeniz enerjinizi yükseltecektir.

Feng Shui ismini aldığı su kadar akışkan ve rüzgâr kadar sert bir öğretidir. Bundan dolayı salonunuzu düzenlerken net mesajlar veren ancak değiştirilebilir eşyalar kullanmak gerekir. Şans bambuları, küçük saksı bitkileri, cam ve metal aksesuarlar kullanarak hem net mesajları olan bir enerji verebilir hem de bu eşyaların dekorasyonunda su gibi bir akışkanlık sağlayabilirsiniz.

Feng Shui öğretisinde çok önem taşıyan eşyalardan birisi de aynalardır. Güzel bir güne uyandığınızı ve aynaya baktığınızda kendinizi daha da iyi hissettiğinizi düşünün. Enerjiniz hiçbir ekstra müdahale olmadan kendi kendine artmıştır.

Salonlarda ayna kullanımında da aynı bu şekilde enerjiyi ikiye katlayacak bir konumlandırma yapmak gerekir. Örneğin eve girdiğinizde günün yorgunluğunu ve stresini taşıdığınız bir anda karşınıza çıkacak bir ayna bu enerjinin katlanmasını ve daha da artmasını sağlar. Bu nedenle kapı girişlerinin karşısına ayna asılması Feng Shui öğretisinde tavsiye edilmez.

Ancak ailemiz ve sevdiklerimizle beraber güzel bir yemek yediğimiz yemek masalarının karşısında aynalar konumlandırılabilir. Bu konum güzel enerjinin herkese yansımasına ve çok daha güzel bir enerji oluşmasına yardımcı olacaktır.

Feng Shui yaşamın her alanına sirayet eden çok önemli bir öğreti ve salonlar için yapılabilecekler neredeyse sınırsız olduğu için anlattıkça eksik kalan şeyler olacaktır. Ancak siz salonunuzu daha güzel ve huzurlu dekore etmenin diğer yollarını de araştırmak isterseniz, blogdaki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz