searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Sebze Meyveyi Mevsiminde Yemek Neden Önemli?

Çok değil, bundan 25-30 yıl öncesinde “sebze meyveyi mevsiminde tüketme” kavramı henüz hayatlarımıza girmemişti bile. Neyin zamanı geldiyse o yenir, gıdanın doğal yetişme döngüsüne paralel beslenirdik. Günümüzde ise gıda taşımacılığı ve teknolojilerinin gelişmesiyle birçok sebze ve meyveye her mevsim erişebilir olduk.

Size sık sık “Mevsiminde ye” konulu önerilerde bulunuyor, mevsim sebzelerini hatırlatıyoruz. Öyle ki 5.000 yıllık Hint şifa pratiği Ayurveda’da gıdayı mevsiminde tüketmek için özel bir terim bile var: Ritucharya. Peki her mevsimde her gıdaya ulaşabiliyorken neden mevsiminde tüketmek bu kadar önemli?

1 - DAHA SAĞLIKLI

Gıdalar mevsimleri dışında yetiştirildiğinde doğal büyüme ritimleri bozulur ve bazı kimyasal işlemlerle bu döngüleri desteklenir. Bu kimyasal işlemler olgunlaşma sürecini yavaşlatarak daha büyük miktarlarda üretime olanak verir, çünkü böylece uzak lokasyonlara transfer edilecek gıda, yolculuğu esnasında bozulup bakteri yapmadan olgunlaşmaya devam eder. Kısacası mevsimi dışında domatesi alıp eve getirdikten birkaç gün sonra bile renginin biraz kızardığını gözlemleyebilirsiniz.

Her mevsimde kitlesel üretim yapmak, üretici için avantajlı gibi görünse de, bilim insanları mevsiminde yetiştirilen sebze ve meyvelerin besleyiciliğinin daha yüksek olduğu konusunda hem fikir. Yapılan bir araştırmaya göre mevsiminde, yani sonbaharda yetişmiş bir brokolide, baharda mevsimi değilken yetiştirilmiş bir brokoliye göre çok daha fazla C vitamini olduğu tespit edilmiş.

2 - DAHA LEZZETLİ

Bahçeden, dalından kopardığınız bir domates daima şahane kokar ve çok lezzetlidir. Bunu süpermarketten aldığınız bir domateste yakalamak ise neredeyse imkansızdır. Bunun sebebi aslında az önce sözünü ettiğimiz büyüme ritimlerine yapılan müdahaleler. Sebzelerin raf ömrünün uzun olması için uygulanan işlemler ne yazık ki gıdayı bir “ürün”e dönüştürüyor ve sonuçta tüketicisiyle buluşan tatsız domatesler, çilekler ortaya çıkıyor. Bir organik pazara ya da köy pazarına gidip mevsim sebze meyveleriyle mukayese ettiğinizde farkı açık bir şekilde görebiliyorsunuz, zamanında yetişen gıda her zaman daha lezzetli!

İstanbul’daki organik pazarlar ve Ankara’daki organik pazarları yazdığımız içeriklerimizde yerel üreticilerin mevsiminde ürünleriyle bulabileceğiniz lokasyonları inceleyebilirsiniz.

3 - DAHA EKONOMİK

Bir meyve ya da sebze mevsiminde çok daha fazla yetiştiğinden piyasada boldur ve doğal olarak daha ucuz olur. Eğer yazın greyfurt yemek isterseniz kışın olduğundan muhtemelen 2 kat daha fazla para ödersiniz. Mevsiminde gıda hem ucuz hem sağlıklı hem lezizdir!

4 - ÇEVRE DOSTU

Bir düşünün: Yaşadığınız coğrafyada yetişmeyen ve mevsiminde olmadığınız bir sebze meyve, market rafına gelene kadar nasıl bir yolculuk geçiriyor? Onu yetiştirmek için harcanan enerji, taşınırken ortaya çıkan yakıt emisyonları, karbon salınımı, hepsi bu sürecin bir parçası. Ve tüm bu parçalar, sürdürülebilir çevreyi tehdit eden unsurlardan sadece bazıları. Bu yüzden mevsiminde yemekle birlikte yerel üreticilerden alışveriş yapmak da oldukça önemli. Yaşadığınız şehirdeki köy pazarlarını ve gıda kooperatiflerini araştırarak işe koyulabilirsiniz. Çevrenizde ve mevsiminde yetişen gıdanın lezzetini bir kere aldıktan sonra lokal üreticilerden alışveriş yapmak, hızlıca günlük yaşam rutinlerinizden birine dönüşecek.

tags Etiketler: sebze, meyve, mutlu yaşam

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz