searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Şehrin Tadını Çıkarabileceğiniz En Popüler Parklar!

Şehrin Tadını Çıkarabileceğiniz 5 Park!

Kahvelerimizi ve kitaplarımızı alıp yeşilliklerin tadını çıkarmaya başlamanın zamanı geldi.
Aileniz ve arkadaşlarınızla açık havada keyifli vakit geçirebileceğiniz park önerilerimiz yazımızın devamında sizi bekliyor!

İSTANBUL

Şehrin Ortasında Yeşilin Keyfi: Yıldız Parkı

Çalışma sürelerimizi nasıl verimli kullanıyorsak dinlendiğimiz zamanları da bu şekilde verimli kullanmamızın ruhsal ve zihinsel sağlığımıza faydaları saymakla bitmez. Büyük kentlerde yaşayan insanlar bu konuda bazen aradıkları dinlenceyi tam olarak bulamadıklarını düşünseler de parklar güzel vakit geçirebilmek için deyim yerindeyse biçilmiş kaftanlar!

Kitabı, kahveyi, kilimi alıp yeşilin huzuru içine serilmenin, arkadaşlarla birlikte güzel vakit geçirebilmenin en ekonomik ve keyifli yollarından biri parkları kullanmak. Ancak bu noktada yine büyük şehirlerin bir problemi olan trafik sorunu parklarda vakit geçirme keyfinin tadını kaçırabiliyor.

Tam da bu noktada İstanbulluların imdadına Yıldız Parkı yetişiyor. Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan Yıldız Parkı, İstanbul’un şehir merkezindeki en büyük koru olma özelliğini de taşıyor. Park boyunca sıralanmış piknik masalarında veya mis kokulu ağaçların altında çimlere uzanarak piknik yapabilir, baharın keyfini oldukça güzel bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Boğaz’ın Kıyısında Bir Nefes: Bebek Parkı

İstanbul deyince yanına tarihini, doğal güzelliklerini ve şahane Boğaz’ını eklemeden geçmek olmaz. Boğaz’ın tadının en güzel çıkarılabileceği yerlerden biriyse kuşkusuz Bebek Parkı. Her kesimden insanın şahane vakit geçirebilmesini sağlayan bu eşsiz güzellikteki park aynı zamanda kendisi kadar güzel manzarasıyla da insanı mutlu ediyor.

Yine Avrupa tarafında yer alan ve ulaşımı en az Yıldız Parkı kadar kolay olan Bebek Parkı’nın en güzel taraflarından biriyse sıcak bahar günlerinde denizin esintisini hissetmeyi sağlaması. Boğaz’ın kıyısında oturup bu güzel manzaranın tadını çıkarmak eşsiz bir tecrübe olacaktır. Denizde giden tekneler, yine kıyı boyunca sıralanmış birçok tarihi yalı Bebek Parkı’nı eşsiz kılan özellikleri.

Tarihten Bu Yana: Gülhane Parkı

Şiiriyle, şarkısıyla herkesin kulağının aşina olduğu Gülhane Parkı, İstanbul’un İstanbul olduğunu hatırlayabilmek ve şehrin içinde tarihi hissedebilmek adına en yeşil yollardan birisi. İstanbul’un en eski parklarından biri olan Gülhane Parkı, Topkapı Sarayı’nın güllerle donatılan dış bahçesi olarak kullanıldığı için bu ismi almış.

Sıcak havada serinleten ve kimi zaman üşüten büyük çınarların gölgesinde tarih boyunca milyonlarca insanın ziyaret ettiği, soluklandığı ve zaman geçirdiği alanlarda uzanabilirsiniz. Nazım Hikmet’in yazdığı şiirdeki ceviz ağacını hayal ederek hem güzel vakit geçirebilir hem de sevdikleriniz ve ailenizle koyu sohbetlere doğru yol alabilirsiniz.

ANKARA

Her Anı Kartpostal: Botanik Parkı

Büyük şehir ve park deyince Ankara’ya da değinmeden geçmek olmaz. Cumhuriyet’in kuruluşundan önce ve sonra halkın toplu şekilde vakit geçirebilmesi için oluşturulan şahane parklar, birçok Ankaralının vazgeçilmezidir.

Ankara’nın en sembolik parklarından biriyse kuşkusuz Botanik Parkı. Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi arasında kurulan park 1970 yılından bu yana hizmet veriyor. Botanik Parkı’nın bir vadi şeklinde olması, şehrin gürültüsünden kaçmak ve güzel vakit geçirmek için şahane bir avantaj.

Botanik Parkı’nı çok güzel yapan detaylardan birisi de kuşkusuz ortasında bulundurduğu gölet. Göletten gelen su sesleri, kuş cıvıldamaları ve ağaçların hışırtısı istediğiniz gözünüzle kartpostal çekmenizi sağlıyor.

Piknik alanları da bulunan Botanik Parkı, eşsiz güzelliğiyle Ankaralıların düğün fotoğrafı, doğum günü kutlaması gibi farklı amaçlar için de kullanmaktan vazgeçmediği alanlardan biri.

Ata’dan Yadigâr: Atatürk Orman Çiftliği

Başkent deyince, Ankara deyince kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun Ankara’ya bıraktığı en güzel yadigârlardan biri olan Atatürk Orman Çiftliği’ni anmadan olmaz. 1925 yılından bu yana hizmet vermeye devam eden çiftlik, merkezi bir konumda olmasıyla birlikte Ankaralıların en uğrak noktalarından birisi.

Atatürk Orman Çiftliği’nde vakit geçirmenin pek çok yolu var. Çiftlik içerisinde kurulan restoranlar, çiftliğin kendi mahsullerinden oluşturduğu eşsiz dondurması dahi Atatürk Orman Çiftliği’ni diğer parklardan ayıran özellikleri.

Ankara şehir merkezinde irili ufaklı pek çok parka ev sahipliği yapıyor. Ancak Ata’nın gezip dolaştığı, gözbebeği gibi özen gösterdiği Atatürk Orman Çiftliği’nin yeri belki de hepsinden ayrı.

Ankara’nın Merkezinde Kuğuların Sesi: Kuğulu Park

Ankara’nın en ünlü semtlerinden Kavaklıdere’de yer alan Kuğulu Park, şehir hayatının gürültüsünden bunalanların ve meşhur Tunalı Hilmi Caddesi’ni ziyaret edenlerin uğrak mekanlarından birisi.

İsmini parkın içerisinde yer alan gölette yüzen kuğularından alan bu güzel parkta yüzen kuğular Viyana Büyükelçiliği’nden hediye edildiler. Aynı zamanda içerisinde yer alan evcil hayvan parkıyla da tam anlamıyla hayvan dostu bir park olan Kuğulu Park’ın kendine has bir floraya sahip olduğu da kesin.

Ankara içerisinde gezerken soluklanmak, eşsiz bitkilerin verdiği serinlikle dinlenmek ve bu esnada zarif kuğuların, ördeklerin seslerini dinleyebilmek gerçekten çok büyük bir keyif. Tunalı Hilmi Bey’in de heykelini içinde bulunduran Kuğulu Park’ta yine başka sanat eserlerine de rastlamak mümkün.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz