searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Yeni Yaşam Alanlarımız: D Vitaminli Balkonlar

D Vitamini hem yetişkinlerin hem de çocukların sağlığı için gereken önemli vitaminler arasında yer almaktadır ve yağ içerisinde çözünen bir vitamin çeşididir. Ayrıca karaciğer ve yağ dokularında depolanabilme özelliğine sahip olan D Vitaminin, kemik sağlığı için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en önemli sebebi, kemiğin birincil bileşeni olan kalsiyumun ancak D Vitamini mevcutsa vücutta emilmesidir.

 

Neden D Vitaminine İhtiyacımız Vardır?
Kemik gelişimi için kalsiyum almak çok önemlidir ve kalsiyumun vücutta kolaylıkla emilebilmesinde D Vitamini büyük bir rol oynar.

D Vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm denen bir kemik hastalığına neden olmakta ve kemiklerin çok çabuk ve kolayca kırılabilmesi gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Yetişkinlerde uzun süre yaşanan D Vitamini eksikliği, "Osteamalasi" denilen ciddi bir kemik hastalığına yol açmaktadır.

Bütün bunlara ek olarak D vitamini, kemik, diş ve kas sağlığı için de çok önemlidir. Ayrıca D Vitamini vücudumuzu diyabete karşı korurken bağışıklık sistemimizi de güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar ve vücuttaki tüm hücreler için yararlıdır. 

 

D Vitaminini Nasıl Alırız?
D Vitaminini 3 farklı yol ile alabiliriz. Bunlardan ilki cildin vitamini kendisinin üretmesi, ikincisi beslenme ve üçüncüsü de vitamin takviyesidir.

D Vitamini denince günümüzde artık aklımıza besinler ya da damla ampul kullanımı gelse de vücudun D Vitamini ihtiyacını karşılayan en iyi kaynak güneştir. Vücut için gerekli olan D Vitamininin yüzde %95’ini güneşte bulunan ultraviyole ışınlar, geri kalan kısmını da besinler sağlar.  Cilt, güneş ışınlarını sentezleyerek D vitaminine dönüştürür, bu da D vitaminin faydalarını vücuda kazandırmanın en hızlı ve güvenilir yoludur.

* Fotoğraf Sinpaş Altınoran projesinde çekilmiştir.

 

Evlerimizde Güneş Yoluyla D Vitamini Almak İçin Neler Yapabiliriz?
İçerisinde bulunduğumuz pandemi şartları sebebiyle birçoğumuz evlerdeyiz ve işimizi, okulumuzu, sporumuzu ya da hobilerimizi evlerden yürütmekteyiz. Bu sebeple günlük D Vitamini ihtiyacımızı dışarı çıkıp güneşten alma şansımız bazen çok daha az olabiliyor.

D Vitaminin en önemli kaynağı olan güneşten faydalanabilmemiz için evlerimizdeki balkonları gün içerisinde olabildiğince kullanmaya özen göstermeliyiz. Eğer evden çalışıyorsak geniş ve büyük balkonlarımızı küçük birer ofise çevirebiliriz. Ya da kitap okurken her açıdan güneşi alabilen büyük balkonlarımızda açık hava kütüphane keyfini yaşayabiliriz. Evimize gelen misafirleri geniş balkonlarımızda ağırlayabilir hem güneşten yararlanıp hem de sosyal mesafeyi de koruyabiliriz. Balkonda geçirdiğiniz vakit sırasında el, yüz, kol ve bacak bölgelerinin özellikle güneşe maruz kalması önemlidir.

* Fotoğraf Sinpaş Marina Ankara projesinde çekilmiştir.

 

D Vitamini Hangi Besinlerde Vardır?

D Vitamini büyük oranda güneşten alınsa da bazı gıdalara beslenme rutininizde yer vererek besin yoluyla da ihtiyacınız olan vitaminin bir kısmını sağlayabilirsiniz. D Vitamini içeren besinler:

tags Etiketler: Sağlık, D Vitamini, Balkon

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz