searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Dünyadan Kış Çorbaları

Anadolu topraklarında varlığı altı bin yıl öncesine uzanan çorba kültürü, Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçası. Dünyanın birçok yerinde farklı coğrafyalarda da gerek egzotik tarifleri, gerekse de pişirilme teknikleriyle keşfedilmeyi bekleyen nefis çorbalar var!

Bu defa sizle anneannelerimizden öğrendiğimiz harika tarifler kadar leziz, dünyadan kış çorbalarını paylaşmak istiyoruz. Faydaları saymakla bitmeyen, hastayken, özellikle soğuk havalarda içimizi ısıtan, vitamin deposu bu nefis çorbaları denemek için haydi mutfağa! 😊

1 - Gulaş Çorbası / Macaristan

Macar mutfağının en ünlü çorbalarından biri olan Gulaş, Macarcada "sığır güden çoban" anlamına geliyor.

Rivayete göre, 9. yüzyılda Macar çobanlar, sürüleri otlatmak için yola çıkmadan önce, yanlarına taşıyabilecekleri yiyecekler alırmış. Kuşbaşı etleri soğan ve baharatlarla birlikte ağır ateşte pişirir, daha sonra yemeği kurutur ve koyun işkembesinden yapılan tulumlarda saklarlarmış. Kurutulmuş haldeki yiyeceğin yenilecek kadarına su katarak, yemek ya da çorba şeklinde hazırladıkları geleneksel bir Macar çorbası Gulaş böylece günümüze kadar ulaşmış.

Dilerseniz kırmızı biber ekleyerek lezzetlendirebileceğiniz bu çorbanın tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

2 - Toscana Çorbası/ İtalya

İtalyan mutfağının kış çorbası olan Toscana Çorbası, tarifinde yer alan kereviz, fasulye gibi sebzeler ve İtalyan pastırmasıyla bolca vitamin ve protein içeriyor. Kızarmış ekmekle servis edilen bu nefis çorbanın yapılışı da oldukça basit. Dilerseniz tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

3 - Acılı Ekşili Çorba / Çin

Çin mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan acılı ekşili çorba, tüm dünyada çok popüler bir lezzet. Kış çorbası olarak da bilinen bu çorba, zengin sebze ve et içeriği sayesinde başlı başına bir yemek olarak da kabul ediliyor. Denediğinizde mutlaka seveceğinizi düşündüğümüz çorbanın tarifine buradan ulaşmanız mümkün.

4 - Zurek Çorbası / Polonya

Polonya, çorbaları bakımından dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip. Oldukça farklı bir tarife sahip olan Zurek çorbası ise özellikle soğuk Doğu Avrupa ülkelerinde oldukça popüler. Farklı içeriğiyle ön plana çıkan çorbayla ilgili en özel detay ise çavdar unu ve mineralli suyun fermente edilmesiyle ortaya çıkan ‘‘zakwas’’ maddesi. Ekşimtrak bir tada sahip olan Zurek çorbasının tarifine buradan ulaşabilir, dilerseniz bu farklı lezzeti kendi mutfağınızda deneyebilirsiniz.

5 - Ramen / Japonya

Ramen, Uzakdoğu mutfağının en sevilen çorbalarından biri. Çorba içinde servis edilen eriştenin Japon mutfağındaki adı olan Ramen’i, soya gibi birçok sos alternatifiyle tüketmeniz mümkün. İçine ekleyeceğiniz et ya da tavuk ile birlikte oldukça doyurucu bir hale gelen bu çorbanın tarifine dilerseniz buradan ulaşabilir, kendiniz pişirmeyi deneyebilirsiniz.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz