searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

En Güzel Oyun Evde

Sömestir boyunca evde olacak çocuklarınızla hem keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak hem de onların enerjisini atacak oyunlar oynamak, tatilin en güzel yanlarından biri! Eğer siz de bu tatil dönemini evde ailecek geçirecekseniz, hazırladığımız oyun önerileriyle her gününüze renk katabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz, daha önce hazırladığımız başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerimizde yer alan sanat aktivitelerini de keşfedebilirsiniz.

 

Eskiler güzeldir: Ev Tipi Seksek

Evde oynanabilecek pek çok oyun var elbette… Ama seksek hem çok eğlencelidir hem de yerinde duramayan ufaklar için tam bir enerji atma aktivitesidir diyebiliriz! Eğer sizin de çocuğunuz yerinde duramıyor ve çok enerjikse, siz de soğuk havalarda dışarı çıkmaya çekiniyorsanız; evde enerji atıp onun yorulmasını sağlayabileceğiniz en güzel oyunlardan biri diyebiliriz.

Zeminde iz bırakmayacak renkli bantlarla sekseğinizi hazırlayıp çok iyi bildiğiniz bu oyuna başlayabilirsiniz. Sizin içinizdeki çocuk için de daha iyisi var mı?

 

Okul Öncesi Çocukları İçin: Spagetti Kesme

Bazen yaşça daha küçük olan çocuklar için oyun üretmekte zorlanabilirsiniz. Hep aynı şeyleri oynamaktan sıkılan çocuklar, evde siz yemek yaparken mutfak malzemelerine hatta bazen kurabiye hamuruna karşı bile heyecan duyabilir! İşte siz de bu durumlarla karşılaşıyorsanız, biraz haşlanmış spagetti ve makas ile çok keyifli bir önerimiz var.

Spagetti kesme oyunumuz, okul öncesi çocuklar için makas kullanarak temel motor becerilerinin gelişimine katkı sağlayacaktır. Tabi ki çocukların güvenliği için çok keskin olmayan, plastik çocuk makaslarını tercih etmelisiniz. Haşlanmış spagetti de çok kolay kesilen bir malzeme olduğundan, bu ürün yeterli olacaktır.

Makas ve spagettiler hazırsa, çocuğunuza önce makas tutmayı gösterin. Ardından spagettileri geniş bir kovanın içerisine doldurup eğlenerek kesmeye başlayın. Bu işlem sırasında çocuğunuza hangi parmağının makasın iç kısmına gireceğini hatırlatmak için o parmağına bir sticker da yapıştırabilirsiniz.

 

Birinci Sınıflara Özel: Harf Oyunu

Sıradaki oyunumuz, henüz harflerle yeni tanışan mini mini birlere gelsin! Bir duvara veya kapının arkasına yapışkanlı kağıtlarla beraber harfleri büyükçe yazarak tek tek yapıştırın. Kapıdan biraz uzağa bir başlangıç çizgisi oluşturun. Çocuğunuzla beraber seçtiğiniz harfleri nişan almaya başlayın!

Nişan almak için pirinç dolu bir kese, buruşturulmuş kâğıt, bir çift çorap gibi yumuşak malzemeler kullanabilirsiniz.

Her şey hazır olduğunda; A, T, Z gibi harfleri karışık sıralarla söyleyerek nişan almaya başlayın. Böylelikle hem çocuğunuz hareket etmiş olacak hem de birlikte harfleri pekiştirmiş olacaksınız.

 

Mücadele Başlasın: Kendi Parkurunuzu Hazırlayın

Eğer çocuğunuz arkadaşlarıyla bir araya gelecekse veya evde çocuk nüfusu fazlaysa, hepsinin güzelce yorulmasını ve akşam erkenden uyumalarını sağlayacak bir önerimiz var. Başta biraz ortalık dağılsa da hem çok eğlenecekler hem de fazla enerjilerini atacaklar.

Evinizdeki yastık, minder, altında gezinmek için sehpalar, iğler, kutular gibi malzemelerinizi ortalığa çıkarın. Eğer varsa uzun bir koridorda veya parkur yapmaya uygun uzunluktaki bir alanda, çocukların rahatça koşturabileceği bir parkur hazırlayın. Masanın altından sürünebilirler, minderlerin üzerine basarlar, iplerin altından eğilerek geçerler veya uygun yükseklikte çektiğiniz bir ipin üzerinden atlayabilirler. İşte parkur hazır, yarış başlasın! Ödül de en sevdikleri çikolatalı süt ve kurabiye olabilir!

 

Sürdürülebilir Fikirler: Birlikte Kompost Başlatın!

Eğer bir bahçeniz veya balkon bostanınız varsa, toprağınızı beslemek için hazır gübre kullanmak yerine kendi kompostunuzu yapabilirsiniz. Kompost hazırlarken kullanacağınız doğal atıkları birlikte ayrıştırmak, bu işlemi yaparken geri dönüşümün öneminden bahsetmek onun için de çok faydalı olacaktır.

Kompostu hazırladıktan sonra kendi sebze ve meyvelerinizi bahçeye/saksılara ekmek, birlikte toprakla oynamak oynayabileceğiniz en güzel oyunlardan biridir. Birlikte ektiğiniz tohumların yeşerdiğini, bir sebze, meyve veya çiçeğe dönüştüğünü görmek gibisi var mıdır?

Evde kompost nasıl hazırlanır merak ediyorsanız, daha önce yazdığımız “Evde Kompost ‘Gübre’ Yapımı” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Yaprak Ailesi Defteri Yapın!

Birlikte yapacağınız bir yaprak ailesi defteri ile çocuğunuza ağaçları anlatabilirsiniz ve farklı mevsimlerde topladığınız yaprakların renklerini inceleyerek mevsimlere de vurgu yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tek şey bahçenizden veya gittiğiniz parklardan yapraklar toplamak ve toplarken hangi ağaçlardan olduğunu not almak!

Topladığınız yaprakları, özel yaprak ailesi defterine yapıştırdıktan sonra ağaçlar hakkında bilgileri de yanına yazabilirsiniz ve yaprakların kenarlarına çizimler yapabilirsiniz.

 

BONUS: Dünyanın Geleceği Oyunu

Eğer çocuklarınız kutu oyunlarını seviyorsa, “Dünyanın Geleceği Oyunu” ile oyun oynarken, çevre sorunlarına çözüm üretmeyi öğrenebilirler. Bu oyun yarışa veya bilgiye dayalı değildir, paylaşımda bulunmaya ve sohbet etmeye teşvik eder. Oyun hakkında detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

Ayrıca çocuklarınızla sürdürülebilirlik üzerine daha fazla aktivite yapmak istiyorsanız, “Çocuklar İçin Sürdürülebilir Dünyaya Giriş” yazımızı okuyabilirsiniz.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz