searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Okula Sürdürülebilir Dönüş

Okula geri dönüş dönemi hem aileler için hem de çocuklar için çok heyecanlı bir dönem! Özellikle online eğitim ile geçen iki senenin sonunda, arkadaşlarıyla bir araya gelmenin heyecanı da eklenince, bu sene çok daha anlamlı bir okula dönüş serüveni bizleri bekliyor!

Tüm bu heyecanın yanında, her sene olduğu gibi okul ihtiyaçlarını tamamlamak için aileler ummalı bir hazırlığa başladı. Yeni kitaplar, defterler, çantalar, okul kıyafetleri, rengarenk kırtasiye malzemeleri, beslenme çantaları ve daha nicesi…

Kırtasiye dünyasının renkli raflarında kaybolmak çok eğlenceli fakat hayatımızın pek çok alanında gösterdiğimiz özeni, bu konuda da göstermeyi öneriyor ve çocuklarınıza doğa sevgisini aşılamak, onlara çevre bilincini aktarabilmek için çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Alışveriş esnasında, neden bu ürünü tercih ettiğinizi ya da neden yeni bir çanta almamanız gerektiğini anlatarak bilinçli tüketim konusunda onları yönlendirmeye başlayabilirsiniz. Üstelik sadece sürdürülebilirlik değil, plastik ve zehirli bileşenler içeren pek çok kırtasiye malzemesinden çocuklarınızı bu şekilde koruyabileceğinizi hatırlatmak isteriz!

Alışverişe çıkmadan önce evinizdeki malzemeleri kontrol edin
Yeni ürünler satın almadan önce bir önceki yıldan kalan ürünleri kontrol etmenizi öneririz. Çocuklar çok hızlı büyür ve ayakkabı/kıyafet bedenleri değişebilir ama gerçekten yeni bir okul kıyafetine ihtiyacınız var mı? Pek çok defter de henüz boş kalmış olabilir. Özellikle konu renkli defterler, kalemler ve silgiler olunca aileler çocuklarını kırmak istemiyor ama bu konuda onlarla açıkça konuşabilirsiniz. Onlara daha iyi bir dünya bırakabilmenin sizin için ne kadar önemli olduğunu söyleyebilirsiniz.

Artık ihtiyacınız olmayan ürünleri atmak yerine bağışlayın veya geri dönüştürün.

Küçülen kıyafetler, yarısı boş defterler ve pek çok malzeme kontrol edilmeden çöpe gidiyor. Çocuklarınızla beraber eğlenceli bir şekilde geçen sene kullanılan tüm malzemeleri kontrol edip hangilerini bağışlayacağınızı, hangilerini geri dönüştürebileceğinizi gruplandırabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken hem eğlenip hem de onlara geri dönüşümün önemini anlatabilirsiniz. Yıpranmamış, temiz ve az kullanılmış ürünleri okulunuz veya STK’lar aracılığıyla bağışlayabilirsiniz. Kullanılmayacak kadar eski olan ürünleri ise plastik, kâğıt gibi gruplara ayırarak geri dönüşüme teslim edebilirsiniz.

Bazı ihtiyaçlarınızı karşılamak için ikinci el ürünler satın alın.
Okul kıyafeti, ayakkabı, sırt çantası, kalemlik gibi bazı ürünleri ikinci el olarak satın alabilirsiniz. Pek çok çocuk her sene yeni bir çanta kullanmaktan hoşlandığı için aileler her sene yeni çanta satın alıyor. Bu çeşitliliğin arasında ihtiyacınız olan bir ürün bulabileceğinize eminiz! Üstelik daha uygun fiyata satın alacağınız bu çantayı, bir sonraki sene satıp yerine başka model bir ikinci el çanta satın alabilirsiniz!

Çevre dostu kırtasiye ürünlerini tercih edin

Yukarıdaki tüm çözümlerden sonra hala ihtiyacınız olan ürünler varsa ihtiyaçlarınızın küçük bir listesini hazırlayın. Böylelikle alışveriş esnasında ihtiyacınız olmayan malzemelere yönelmekten kaçabilirsiniz. Peki alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle hiç plastik kullanılmayan veya en az plastik kullanımına sahip ürünler satın almalısınız. Ürünün ambalajının plastik olmamasına ve satın aldıktan sonra plastik poşet kullanmamaya özen gösterin.
Kalem, defter, çanta gibi bazı malzemeler geri dönüştürülebilir malzemelerle hazırlanabilir. Eğer bulabilirseniz bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Karbon ayak izini azaltın.

Eğer okulunuz evinize yakınsa, çocuğunuzu okula arabayla bırakmak yerine yürüyerek veya bisikletle gidebilirsiniz. Böylelikle karbon ayak izini azaltmış ve çocuğunuzla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir alan yaratmış olacaksınız. Yol boyunca sohbet etmek veya birlikte bisiklet sürmek harika olacak!

Ambalajlı gıdalar yerine beslenme çantalarını hazırlayın.

Çocuklar çok sık acıkırlar ve onlara yiyecek sevdirmek zordur. Burada anne-babalara büyük bir görev düşüyor. Onların seveceği, sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayıp çevre dostu ve kolay açılıp/kapanan saklama kaplarıyla çantalarına koyabilirsiniz. Plastik tüketimini azaltmak adına su şişesini de benzer şekilde çantalarına koyabilirsiniz. Bu ürünleri seçerken çocuklarınızın çantasını ağırlaştırmayacak, hafif malzemelerden yapılmış ve dayanıklı ürünler olmasına dikkat etmenizi öneririz.

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz