searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Evde Kendi Cold Brew Kahvenizi Yapın

Kahve içmeyi seviyoruz. Sabahları içilen ilk kahve çoğumuz için tüm gün ihtiyacımız olan enerjinin kaynağı. Eğer ben kahvemi içmeden güne başlayamam diyorsanız, sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatacak, düşük asiditesi ve yoğun lezzetiyle, kahve severlerin yazın bolca tükettiği cold brew kahvenin tam da sırası.

Cold Brew kısaca soğuk demleme kahve demek ve birçok yöntemi mevcut. Evde kendi cold brew kahvenizi yapmanın çok meşakkatli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bugün size evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz, içtiğiniz en iyi soğuk kahvelerle yarışacak leziz bir tariften bahsedeceğiz:

MALZEMELER

• Favori kahve çekirdeğiniz
• Kahve öğütücü
• Süzgeç
• Filtre
• Büyük bir şişe
• Soğuk su

YAPILIŞI

• Herhangi bir çeşit kahve ile cold brew demleme yapabilirsiniz. Ancak çekirdeğinizin kalitesi ne kadar yüksekse kahvenizin lezzeti ve yoğunluğu da o kadar güzel olur. Bu yüzden sevdiğiniz iyi kalite kahve çekirdeklerinizi öğüterek işe başlayın. Dikkat etmeniz gereken ise espresso, hatta filtre kahve için olduğu gibi ince öğütmemek, çünkü bu sonuç lezzeti epey etkileyebilir. Kahvenizi cold brew için çektiğinizde ekmek kırıntısı gibi görünmeli. Eğer öğütücünüz yoksa, çekirdeğinizi alırken cold brew için çekileceğini eklemeyi unutmayın.

• Sıradaki adım, seçtiğiniz şişede öğütülmüş kahve ve soğuk suyu karıştırmak. Kaç gram kahve kullanıyorsanız, 4 katı kadar da su eklemelisiniz, 100 gr kahve için 400 gr su gibi. Yapmanız gereken öncelikle kahvenizi ‘çiçeklendirmek’, yani kahvenin içindeki gazların dışarı çıkmasını sağlamak için öncelikle elinizdeki suyun çeyreğini eklemek. Birkaç dakika sonra ise suyun geri kalanını da şişenin içine dökebilirsiniz. Eğer filtreniz yoksa bir french press de, filtre kahvenizi yaptığınız şekilde kullanılarak, işinizi görür.

• Şimdi yapmanız gereken şişenizi buzdolabına koyup 12-24 saat boyunca demlenmesini beklemek. Birçok barista 16-18 saatin en ideal demlenme süresi olduğunu söylüyor. Ancak size en uygun sertlikte ve aromada cold brew kahve için gereken süreyi, kendiniz keşfedebilirsiniz.

• Gece boyunca dolapta demlenen kahveniz, sabah olduğunda süzmek için hazır olacak. Eğer bir french press kullandıysanız, filtreyi bastırıp kahvenizi alabilirsiniz. Ama bir şişede demlediyseniz de kağıt bir filtre kullanarak kahvenizi tüm tortulardan arındırın. Hem kağıt filtre kahvedeki midenizi yorabilecek bazı yağları da süzerek daha yumuşak ve hafif bir içim sağlamaya yardımcıdır.

• Demlenen kahve aslında yoğun bir konsantredir. Bu yüzden içmeden evvel bir miktar soğuk su ile bu konsantreyi seyreltmelisiniz. Dilerseniz süt ile de seyreltebileceğiz soğuk kahvenize son olarak buz eklediğinizde içime hazır olacak. Üstelik hazırladığınız bu kahveyi lezzeti bozulmadan bir hafta boyunca tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!

tags Etiketler: Kahve, Faydalı Bilgiler

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz