searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Evden Çalışırken Verimli Olabilmek İçin Öneriler

Evden çalışmak her şehirli ofis çalışanının hayali! Üstelik bu birkaç sene öncesine kadar şirketler için bir lüks sayılabilecekken, günümüzde hızlı gelişen teknoloji ve online çalışma sistemleriyle artık epey tercih edilen bir sisteme dönüştü bile. Her ne kadar güne şehrin karmaşasına hiç karışmadan, stresten uzak bir şekilde başlamak, evin konforunda çalışmak size de çok cazip geliyor, değil mi? Ancak kabul edelim, bazen ev ortamı çalışmak için biraz dikkat dağıtıcı olabiliyor.

İşte tam da bu sebeple, evinizde çalışırken daha üretken ve verimli olabilmeniz için, dikkat dağıtıcı etkenlerle baş etmenizi kolaylaştıracağını düşündüğümüz bazı önerilerimizi sizle paylaşmak istiyoruz:

1 - GÜNE ERKEN BAŞLA

Evde çalışacağınız bir güne, tıpkı ofisteki gibi erken başlamak, günü kaçırmamak, her zaman en verimli seçenek. Erkenden uyanın, egzersizinizi, kahvaltınızı yapın, kahvenizi hazırlayın ve taze bir beyinle gününüze harika bir başlangıç yapın.

2 - OFİSE GİDİYORMUŞ GİBİ HAZIRLAN

Yataktan çıktığınızda ofise gidiyormuşsunuz gibi hazırlanmak, en azından pijamalarınızı çıkarmak, evden çalışırken disipline girebilmenin altın kurallarından biri. Beyninize çalışma sinyallerini verebilmek için ev kıyafetlerinizi değiştirip konforlu çalışma giysilerinizle işinizin başına geçebilirsiniz.

3 - GÜNÜNÜ OFİSTEYMİŞ GİBİ PLANLA

Evde çalışırken yöneticiniz de aslında sizsiniz. Bu yüzden masanıza oturduğunuzda o gün yapacağınız tüm işleri gözden geçirin, sıraya koyun ve planlı olmaya çalışın. Böylece işlerinizi aksatmadan tamamlayabileceksiniz.

4 - DÜZENLİ ARALIKLARLA MOLA VER

Evde çalışma temponuzu yüksek tutmak için kendinizi disipline etmenin önemli bir anahtarı da ofisteymişçesine düzenli molalar vermek. Her ara vermek istediğinizde koşup evcil hayvanınızla vakit geçirmek çok cazip gelebilir ancak düzenli aralıklarla molalar vermelisiniz. Bu düzenli molalar sizi tazeleyecek ve enerjinizi yenileyecek.

5 - SOSYAL MEDYADA GEÇİRDİĞİN ZAMANI SINIRLA

Ofiste çalışırken bile sosyal medya epey dikkat dağıtıcı olabiliyor. Bu yüzden evdeki çalışma vaktinizde kendinizi bilgisayar ekranınızla sınırlamak size odaklanmak konusunda epey yardımcı olacak. Kendinize telefona çalışırken sadece iş için bakmak gibi kurallar getirerek sosyal medya alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlayabilirsiniz.

6 - KENDİNE KONFROLU BİR ÇALIŞMA ALANI BELİRLE

Evinizde her yer sizin çalışma alanınız olabilir evet, ancak bir masanız ya da iş için oturduğunuz bir köşeniz olması sizi ev psikolojisinden çalışma psikolojisine taşıyacak etkili kriterlerden biri. Bu yüzden kendinizi rahat hissettiğiniz bir çalışma alanı belirleyip gününüzü orada geçirmek üretkenliğinizi artıracak ve işlerinizi daha rahat tamamlayabileceksiniz. Masanızda yeterince rahat değilseniz ya da yeniliğe ihtiyacınız varsa “Çalışma Masanızda Yapabileceğiniz Yaratıcılığınızı Artıracak Değişiklikler” içeriğimiz epey faydalı olabilir.

7 - ONLINE PLANLAYICILARI VE İLETİŞİM KANALLARINI ETKİN KULLAN

İş arkadaşlarınızla sağlıklı bir iletişim kurmak ve iş takibinizi kolaylıkla yapabilmek için online planlayıcılardan yararlanmayı deneyin. Bunun için dünyanın her yerinde uzaktan çalışan ekiplerin en çok kullandığı Trello, Slack gibi uygulamaları inceleyip, ekibiniz için en uygun uzaktan çalışma sistemi konusunda onlardan yardım alabilirsiniz.

8 - ONLINE TOPLANTI UYGULAMALARINDAN FAYDALANIN

Evden çalışırken ekip arkadaşlarınızla sağlıklı bir iletişim ortamı kurabilmek ve toplantı düzeninizi koruyabilmek için online uygulamalardan faydalanın. Skype birçok şirketin kurumsal olarak tercih ettiği seçeneklerden biri. Ancak daha küçük ve orta ölçeklerde ekipler için Zoom, Whereby gibi online toplantı uygulamaları da kullanım kolaylıkları ve video kaliteleri ile öne çıkıyor. Ücretsiz üyeliklerle bu uzaktan iletişim kanallarını etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

9 - DİKKATİNİZİ DAĞITACAK DURUMLARA HAZIRLIKLI OLUN

Evde çalışacaksanız, günlük yaşamın doğal bir parçası olan ancak dikkatinizi dağıtabilecek durumlara hazırlıklı olmalısınız. Evcil hayvanınız, çocuklarınız, komşuların gürültüleri, hatta ev işleri, sorumluluk güdüsüyle sizi çalışmaktan alıkoyabilir. Ancak çalışma saatlerinizi bölmemeye çalışıp, gününüzü iyi planlayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ya da örneğin gürültüden muzdaripseniz, ses önleyici bir kulaklık edinmek gibi konfor alanınızı koruyabilmenize yardımcı seçenekleri düşünebilirsiniz.

10 - ORTAMA MÜZİKLE VERİM KAT

Yapılan araştırmalar çalışırken müzik dinlemenin çalışanları mutlu ettiği için verimliliği artırdığını ve işlerin daha çabuk tamamlanmasını sağladığını ortaya koymuş. Öyleyse evde kendinizle baş başayken en sevdiğiniz şarkıları açıp, hatta kendi verimli çalışma listelerinizi oluşturmanın tam sırası! İsterseniz bu konuda daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz “Çalışırken Müzik Dinlemek Üretkenliğinizi Nasıl Etkiler” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

11 - YEMEKLERİNİ ÖNCEKİ GECEDEN HAZIRLA

Evde çalışırken işlerinizden olduğu kadar yemeğinizden ve birçok zaruri ihtiyacınızdan da kendiniz sorumlusunuz. Bu ihtiyaçlarınızın sizi işlerinizden alıkoymaması için de planlı olmanız en verimli seçenek. Öğle yemeklerinizi bir gece önceden hazırlayarak ya da her seferinde birkaç günlük yemeğinizi hazırlayıp buzdolabına kaldırarak sorumluluklarınızı hafifletebilirsiniz.

12 - İŞLERİNİ BELLİ BİR SAATTE BİTİR

Sabah uyandığınızda kendinizi çalışma moduna almak, disipline sokmak ne kadar önemliyse, akşam işleriniz bittiğinde ev moduna geçmek de bir o kadar önemli. Bu yüzden iş bitiş saatinizi belirlemekle işe başlayın. O saat geldiğinde üstünüze daha rahat bir kıyafet giyin, çalışma alanınızdan çıkıp koltuğa yayılın ve günün yorgunluğunu atarak kendinizi kişisel aktivitelerinize hazırlayın.

tags Etiketler: planlama, , ofis

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz