searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Yakın Çevrenizdeki Doğayı Keşfedin Ve Gözlemlerinizi Paylaşın: iNaturalist

Bazen günlük yaşamın hızlı dinamiklerinde durup etrafımıza bakmayı bile unutuyoruz. Halbuki şehrin ortasında da yaşasak çevremizde keşfedilecek bitkiler, kuşlar, doğadan parçalar var! Pencerenizden görünen ağacın yapraklarının yeşermesi, çiçeklenmesi, ardından dökülen yaprakları bile doğanın sonsuz döngüsüne tanıdık olduğunuz eşsiz anlardan biri. Ve bu doğal akışlar durup izlemeye, dikkate ve kaydetmeye değer!

Sizi kendi yaşam alanınızdaki doğa gözlemlerinizi dünyanın her yerindeki kullanıcılarla paylaşabileceğiniz ve kendi gözlem arşivinizi konumu ve zamanıyla detaylı bir şekilde kaydedebileceğiniz harika bir uygulamayla tanıştırmak istiyoruz: iNaturalist.

iNATURALIST’İ NASIL KULLANABİLİRSİNİZ?

iNaturalist, California Bilim Akademisi ve National Geographic Society’nin ortak bir girişimi. Bu uygulama bize, yukarıda da söylediğimiz gibi, gördüğümüz farklı bitkileri, kelebekleri, kuşları, doğanın tüm gözlemleyebildiğimiz öğelerini kaydetme ve paylaşma imkanı sunuyor. Aynı zamanda başka doğa bilimcilerin, gözlemcilerin de paylaşımlarını görebiliyor, bu paylaşımlar altında bulgularımızı ve bilgilerimizi tartışabiliyoruz. En güzel yanı da dünyanın her yerinden doğal varlıkları tüm çeşitliliğiyle ve detaylarıyla önünüze seriyor olması.

Size gözlem yapma ve kaydetme fırsatı vermesi, çevrenize karşı farkındalığınızı artırmasının yanı sıra, iNaturalist doğa bilimciler için de önemli bir veri tabanı. Mottolarından biri “Her gözlem, nadir kelebeklerden en yaygın arka bahçe otlarına kadar biyolojik çeşitlilik bilimine katkıda bulunabilir” olan uygulama, bulgularınızı, bilim insanlarının verilerinizi bulmasına ve kullanmasına yardımcı olmak için Küresel Biyoçeşitlilik Danışma Tesisi gibi bilimsel veri havuzlarıyla da paylaşıyor. Tek yapmanız gereken gözlemlemek ve telefonunuza indirebileceğiniz uygulama üzerinden paylaşmak!

iNATURALIST’TE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

İzlemeye Devam Edin: Çevrenizdeki doğal öğeleri, organizmaları gözlemleyin, kaydedin.

Kitle Kaynak Tanımlamaları: Gözlemlediğiniz organizmaları tanımlayabilen uzmanlar ile bağlantı kurun.

Doğa Hakkında Bilgi Edinin: Diğer doğa bilimciler ile konuşarak ve başkalarına yardım ederek bilginizi geliştirin.

Faydalı Veriler Oluşturun: Bilim insanlarına ve kaynak yöneticilerine, organizmaların ne zaman ve nerede oluştuğunu anlamada yardımcı olun.

Vatandaş Bilimci Olun: İlginizi çeken bir amaç ile bir proje bulun veya kendinize göre bir başlangıç yapın.

Bir Bioblitz Başlatın: İnsanların mümkün olduğunca çok sayıda tür bulmaya çalıştıkları bir etkinlik düzenleyin.

Aşağıdaki videoda iNaturalist uygulamasını kullanarak nasıl gözlem yapabileceğiniz çok pratik ve keyifli bir şekilde anlatılıyor. İster çocuklarınızla birlikte, ister kendi başınıza ya da sizin gibi doğasever dostlarınızla hadi siz de keşfe başlayın!

tags Etiketler: doğa, çevre, gözlem

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz