searchAKILLI ARAMA
formİLETİŞİM FORMU
tel

MENÜ

kapat

İLETİŞİMDE KALIN

BİZİ TAKİP EDİN

facebook twitter instagram youtube
kapat

AKILLI ARAMA

Size en uygun projeleri listelemek için aşağıdaki kutuları kullanın.

-
kapat

İLETİŞİM FORMU

Projelerimiz ile ilgili bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

ampulFORMU DOLDURMAYA DEVAM ET
KAPATclose
LIVE IN sinpaş

Çoğaltması En Kolay Bitkiler

Bitkilerin eve kattığı enerjiye bayılıyoruz! Bakımı kolay bir sukulentle başladığımız bitki serüvenimizde evlerimiz adeta bir “Urban Jungle”a dönüşüyor, değil mi?
Bu konuda derinleştikçe ve uzmanlaştıkça her bitki severin yolu mutlaka evde bitki çoğaltma yöntemleriyle kesişiyor. En sevdiğimiz bitkileri evde kendi kendimize çoğaltmak bizi bitkilerin büyülü dünyasıyla farklı bir açıdan buluşturuyor.
Siz de bu eşsiz deneyimin bir parçası olmak istiyorsanız çoğaltması en kolay bitkileri sizin için sıraladık. Daha detaylı bir inceleme için dilerseniz Bitki Çoğaltma Yöntemleri içeriğimize de göz atabilirsiniz.

 

Sukulent
Su vermeyi unuttuğunuzda veya yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında bile hayatta kalabilen ev bitkilerinden biri olan sukulentleri çoğaltmak da oldukça kolay. Bunun için tek yapmanız gereken bitkinizin yapraklarına zarar vermeden bir makas ya da maket bıçağı yardımıyla kesmek ve toprağın üzerine yerleştirmek, hepsi bu! İlk birkaç gün boyunca sprey şişesiyle toprağı ıslatacak kadar su püskürtmeniz köklenme sürecini hızlandıracaktır, unutmayın!

 

Devetabanı
Devetabanı her bitki severin evinde yer verdiği, uzun yaşayan, bakımı oldukça kolay bir bitki. Suda köklendirme yöntemiyle çoğalması oldukça pratik olan devetabanının gelişimini izlemek de büyük bir mutluluk kaynağı! Bu bitkiyi çoğaltmak için bitkinizin bir dalını gövdeye yakın bir yerden kesin. Daha sonra kestiğiniz parçayı yarıya dek su dolu bir vazoya ya da şişeye koyun. Burada dikkat etmeniz gereken, kök kısmının her zaman suyun içinde olması gerektiği. Güneşten uzak fakat ışık alabileceği bir yere yerleştirdikten sonra, köklerin 10 cm boyu geçmesini bekleyin, işte bu kadar! Devetabanınız toprağa ekilmeye hazır!

 

Paşa Kılıcı
Paşa kılıcı minimal görüntüsüyle son birkaç yılın trendlerinden, tropikal bir bitki. Evdeki havayı temizleme özelliğine sahip, uzun ömürlü bir bitki olan paşa kılıcını çoğaltmak da oldukça kolay. Bunun için tek yapmanız gereken, ana yapraklarından birini ayırıp toprağa ektikten sonra uygun koşulları sağlamak ve yeteri kadar sulamak, hepsi bu. Bu yöntem sayesinde 6-8 hafta içinde bitkiniz oldukça sağlıklı bir şekilde büyüyecek. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey bitkinizi yüksek nemli bir ortama maruz bırakmamak, unutmayın!

 

Salon Sarmaşığı
Salon sarmaşıkları hızlı bir şekilde büyüyüp yayılıyor, evin enerjisini tazeliyor. Bulunduğu ortamın havasını temizleyen bu güzel bitkiyi çoğaltmak da oldukça kolay. Sarmaşığınızı, dallarının üzerinde yaprakların bittiği yerdeki çıkıntıların 1-2 cm altından bir makas yardımıyla kesin. Şeffaf ve su dolu bir kavanoza koyun. Direkt güneşten uzak fakat gün ışığı alabilen bir yere yerleştirin ve köklerinin yaklaşık 10 cm olmasını bekleyin. Bu süre zarfında haftada bir kez suyunu değiştirin. Kökler büyüdüğünde ise geniş bir saksıya yerleştirin. İşte, artık yavru bir salon sarmaşığınız var!
Görsel: Gardening Know How

 

Kurdele Çiçeği
Uzun ve düz yapraklarıyla evinize farklı bir dokunuş katan kurdele çiçeği bir Nasa araştırmasına göre evdeki hava kalitesini yükseltmede oldukça etkili. Evdeki sigara dumanını ve oda spreylerinde bulunan formaldehit oranını düşüren kurdele bitkisini çoğaltmak da son derece kolay. Öncelikle bitkiyi köküne zarar vermeden dikkatlice çıkartın. Kökün üst kısımlarında oluşan yeni bitkiye benzer kısımları alın ve direkt olarak yeni bir saksıya ekin. Daha sonra toprağı çok ıslatmayacak şekilde, kurudukça sulayın. Yaklaşık 1 ay içinde yeni kurdele bitkiniz evinize taze bir soluk getirecek!

#liveinsinpaş

Şu İçerikler de Hoşunuza Gidebilir:

E-BÜLTEN

e-mail adresinizi giriniz